Oliwa z oliwek pod lupą inspektorów. Jest wiele nieprawidłowości

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-05-2015,10:40 Aktualizacja: 19-05-2015,11:07
A A A

Wycofanie towaru z obrotu, kary pieniężne i zawiadomienie inspektorów jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych - to konsekwencje nieprawidłowości wykrytych podczas  kontroli oliwy z oliwek.

W ubiegłym roku Inspekcja Handlowa sprawdziła 313 partii produktów, z których aż 220 to oliwa najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia. Inspektorzy wzięli pod lupę 76 sklepów i 4 hurtownie na terenie całego kraju. Nieprawidłowości stwierdzono w przypadku 61 partii (19,5 proc.) produktów.

"Zastrzeżenia dotyczyły przede wszystkim nieprawidłowego oznakowania. Kwestionowano m.in. brak oznaczeń w języku polskim i obowiązkowego oznaczenia pochodzenia. Nieprawdziwe też były informacje przypisujące produktowi szczególne właściwości - np. że jest wolny od bakterii chorobotwórczych - podaje biuro prasowe Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Spada indeks cen żywność. Oleje najtańsze od 5 lat

W grudniu 2014 roku zmniejszył się comiesięczny indeks światowych cen żywności FAO. Wartość dla koszyka produktów żywnościowych (zboża, oleje, nabiał, mięso i cukier) spadła przez miesiąc z 192,6 do 188,6 pkt.     Jak informuje...

Wykryto też poważniejsze przewinienia. Badania laboratoryjne, którym poddano 25 partii oliwy wykazały, że 3 z nich nie spełniają wymagań jakościowych. Zawyżono wartość współczynnika ekstynkcji K232, który określa procent pośredniego utlenienia składników oliwy (im mniejsza wartość, tym lepsza jakość oliwy).

Kontrolerzy zakwestionowali też 7 partii oliwy, która była oferowana konsumentom po przekroczeniu daty minimalnej trwałości.

"Z powodu różnych zastrzeżeń Inspekcja Handlowa nakazała wycofanie z obrotu 21 partii oliwy. Ponadto nałożyła 6 kar pieniężnych, skierowała też 3 zawiadomienia do nadzoru sanitarnego i 8 zawiadomień do wojewódzkich inspektoratów jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych" - podsumowuje UOKiK.

Coraz popularniejsza w polskich kuchniach oliwa z oliwek powinna zostać oznaczona dodatkowymi informacjami przede wszystkim dotyczącymi kategorii - np.:

- oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia - "najwyższa kategoria oliwy z oliwek, oliwa uzyskana bezpośrednio z oliwek i wyłącznie za pomocą środków mechanicznych"

- oliwa z pierwszego tłoczenia - "oliwa z oliwek uzyskana bezpośrednio z oliwek i wyłącznie za pomocą środków mechanicznych"

- oliwa z wytłoczyn z oliwek - "oliwa zawierająca wyłącznie oliwę uzyskaną z przetworzenia wytłoczyn z oliwek i oliwę otrzymaną bezpośrednio z oliwek"

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!