Nowy rok to nowe wyzwania dla rolnictwa. Jakie są priorytety?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-12-2021,9:25 Aktualizacja: 22-12-2021,8:52
A A A

Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej zostanie przekazany Komisji Europejskiej do końca roku - zapowiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

Jak podkreślił szef resortu KPS dla WPR jest najważniejszym dokumentem, który określi perspektywy finansowe i kierunki działań sektora rolnego. Zgodnie z wymogami zostanie przekazany do Komisji Europejskiej do końca roku.

Henryk Kowalczyk, Plan Strategiczny WPR 2023-2027, Mateusz Morawiecki, dopłaty dla rolników

Polski rolnik dostanie wyższe dopłaty od średniej UE

Od 2022 r. średnie dopłaty do hektara dla 90 proc. gospodarstw rolnych przewyższą średnią unijną, a od 2023 r. odsetek ten wzrośnie do 95 proc. - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Szef Rady Ministrów poinformował o przyjęciu przez rząd...

Wicepremier poinformował, że w związku z ukierunkowaniem europejskiego rolnictwa na ochronę środowiska i ochronę klimatu, zmieniają się również zadania dla rolników. Wskazał, że w przyjętym przez Radę Ministrów dokumencie znalazły się zapisy dotyczące gospodarstw rolnych poniżej 50 ha, które otrzymają płatności w wysokości 102 proc. średniej unijnej.

Podkreślił, że kolejnym, niezwykle ważnym zadaniem w nadchodzącym roku będzie zbudowanie i wdrożenie powszechnego systemu ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich, który będzie się opierał na dużej dotacji z budżetu państwa.

- W budżecie na rok 2022 mamy zapisane 1,5 mld złotych, aby dopłata do składek mogła być w maksymalnej wysokości 65 procent. W rezerwie budżetowej mamy również zabezpieczone 3 mld złotych. Te środki zapewniają ubezpieczenie w pełnym zakresie - poinformował Kowalczyk.

Wytłumaczył, że zgodnie z przyjętymi założeniami rolnik będzie pokrywał jedynie 1/3 składki, a budżet państwa 2/3. - Będziemy promować system oparty na towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych, w którym niewykorzystane środki w danym roku będą mogły przechodzić na następny i w ten sposób będą wpływały na obniżenie składek - wskazał.

Zielony Ład, Instytut Gospodarki Rolnej, Szczepan Wójcik, bezpieczeństwo żywnościowe

IGR: Bruksela głucha na głos rolników w sprawie Zielonego Ładu

Jeżeli Zielony Ład w rolnictwie zostanie wprowadzony w zapowiedzianym przez UE kształcie, to zapłacą za niego nie tylko rolnicy, ale i konsumenci - uważa Instytut Gospodarki Rolnej. Ocenia, że KE nie chce słuchać argumentów europejskich...

Minister zapowiedział, że najważniejszym zadaniem na najbliższe miesiące będzie powołanie Narodowego Holdingu Spożywczego. - Po zdecydowanym przyspieszeniu działań ich finał powinien nastąpić na wiosnę, jeszcze przed zbiorami owoców miękkich - wskazał. Jego zdaniem powstanie holdingu powinno wpłynąć na przełamanie monopoli i zmów cenowych, które miały miejsce w przeszłości.

Polityk dodał też, że finalizowane są prace nad wprowadzeniem ustawy o rolniczych emeryturach, w której zawarte zostaną zapisy zrównujące w prawach gospodarzy z powszechnym systemem emerytalnym. Dzięki temu rolnik przechodząc na emeryturę nie będzie musiał pozbywać się gospodarstwa.

Kowalczyk poinformował, że zrównany zostanie w ramach KRUS (do wysokości w ramach ZUS) poziom odszkodowania za utratę 1 proc. zdrowia - z 809 złotych do 1033 złotych. Zaznaczył, że jednocześnie zwiększony zostanie zasiłek chorobowy dla rolników z 10 do 20 zł dziennie, wzrośnie też z 15 zł do 30 zł zasiłek chorobowy związany z COVID-19.

Jan Krzysztof Ardanowski,  europejski zielony ład, produkcja żywności, dopłaty dla rolników

Ardanowski: Niemcy dobrze na tym wyjdą, a Polska jak Zabłocki na mydle

Zielony Ład to jest niesprawdzony, nieprzeliczony projekt Komisji Europejskiej, który ma wpływać właściwie na całą gospodarkę w Europie - przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, szef Rady ds. Wsi i Rolnictwa przy Prezydencie RP. Krytykując -...

Szef resortu rolnictwa odniósł się również do problemów wynikających z ASF. Zwrócił uwagę, że oprócz dotychczasowych systemów wsparcia dla producentów trzody chlewnej podjęte zostały też działania mające na celu utrzymanie produkcji w przyszłości. - Podjęliśmy decyzję o dopłacie do 10 prosiąt w wysokości 1000 zł na jedną lochę - wyjaśnił. Rozwiązanie dotyczy prosiąt urodzonych od 15 listopada 2021 do końca marca 2022.

Minister zaznaczył, że resort kończy prace związane z rozporządzeniem, na mocy którego zwiększona będzie stawka dla rolników, którzy muszą zlikwidować stado z nakazu inspekcji weterynaryjnej - z 36 groszy za dzień za 1 sztukę do 1 złotego, przy jednoczesnym zwiększeniu ilości sztuk z 50 do 200.

Wicepremier poruszył również takie tematy jak większy zwrot akcyzy zawartej w paliwie rolniczym (ze 100 do 110 litrów na 1 ha oraz z 30 do 40 litrów na jedną dużą sztukę przeliczeniową), korzystne rozwiązania dla rolników w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego, a także przedłużenie o dwa lata wykorzystania środków w ramach PROW 2014-2020. Podkreślił, że przyszły rok to także prace legislacyjne związane z szerszym wsparciem w ramach programu Agroenergia.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement