Nowe paliwo na stacjach. Ministerstwo poleca swoją wyszukiwarkę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-12-2023,8:40 Aktualizacja: 13-12-2023,8:43
A A A

Od stycznia 2024 r. będzie możliwe zatankowanie nowego formatu benzyny silnikowej, ze zwiększoną zawartością biokomponentu – tzw. E10. Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) udostępniło na swojej stronie internetowej wyszukiwarkę mającą umożliwić sprawdzenie kompatybilności samochodów osobowych z benzyną E10.

Resort zapewnia, że przy pomocy wyszukiwarki (dostępnej ), na który można zgłaszać wszelkie nieścisłości związane z funkcjonowaniem tego narzędzia. Przy czym trzeba tu zaznaczyć, iż pojawiły się głosy płynące z branży motoryzacyjnej o niedoskonałościach wyszukiwarki.

Każde otrzymane zgłoszenie podlega weryfikacji, a w przypadku potwierdzenia wystąpienia nieścisłości niezwłocznie dokonywana jest zmiana w wyszukiwarce. Takie podejście pomaga nam usprawnić ją jeszcze przed okresem wprowadzenia do obrotu benzyny E10” – czytamy w komunikacie ministerstwa.

prawo, rozporządzenie, rada ministrów, akcyza, zwrot akcyzy

Rozporządzenie dotyczące stawki zwrotu akcyzy w paliwie rolniczym wchodzi w życie

1,46 zł za litr wyniesie stawka zwrotu podatku akcyzowego, zawartego w cenie oleju napędowego, używanego do produkcji rolniczej w 2024 r. - wynika z opublikowanego w poniedziałek Rozporządzenia Rady Ministrów. Rozporządzenie podpisane...

Jak w nim dodano, do 8 grudnia na wspomniany adres e-mail przyszło niespełna 100 zgłoszeń. W przeważającej większości dotyczyły one braku danego modelu samochodu w wyszukiwarce. A zawiera ona ok. 8 tys. rekordów z danymi dotyczącymi pojazdów samochodowych.

„Cieszymy się, popularnością i dużym zainteresowaniem wyszukiwarki wśród kierowców. Weryfikujemy zgłoszenia, co wzmacnia rzetelność i wiarygodność danych na temat kompatybilności samochodów z benzyną E10” – przekonuje resort.

Benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10 proc. biokomponentów - tzw. E10 - od 1 stycznia 2024 r. będzie wprowadzana sukcesywnie na stacjach paliw w Polsce. Zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5 proc. objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10 proc. biokomponentów.

Poleć
Udostępnij