Nieprawidłowości przy prywatyzacji CIECH. W akcji CBA

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2018,11:45 Aktualizacja: 14-02-2018,15:14
A A A

Funkcjonariusze z Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego we Wrocławiu zatrzymali 6 osób biorących udział w procesie prywatyzacji przedsiębiorstwa CIECH. To lider polskiego rynku chemicznego, produkujący m.in. dodatki do pasz i środki ochrony roślin.

Wśród zatrzymanych m.in. w Warszawie, w Łodzi i w Krakowie byli: wiceminister skarbu z lat 2012-2014 nadzorujący tę prywatyzację, ówcześni radca ministra, dyrektor i główny specjalista z ministerstwa skarbu oraz dwaj eksperci firmy finansowej, która sporządzała wycenę spółki.

lubelszczyzna, grupy producenckie, cba, Sławomir Sosnowski, Sławomir Struski

CBA i ARiMR nie odpuszczają. Śledczy znów zajmą się grupami producenckimi

Prokuratura wznawia postępowanie w sprawie nieprawidłowości przy powoływaniu tzw. grup producenckich na Lubelszczyźnie. Wcześniej śledczy umorzyli sprawę uznając, że samorządowcy i rolnicy działali legalnie. Podczas 10-miesięcznej kontroli w...
Już wcześniej, w latach 2016-2017, funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty i dane, analizy, opracowania i notatki w kilku firmach oraz u osób współpracujących z resortem skarbu przy procesie zbycia akcji CIECH-u. 

"Śledztwo dotyczy sprawy niedopełnienia ciążących obowiązków i nadużycia udzielonych uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Skarbu Państwa, w związku ze zbyciem przez Skarb Państwa w odpowiedzi na publiczne wezwanie KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments 37,9 proc. akcji CIECH za kwotę nie mniejszą niż 619 mln zł, czym wyrządzono państwu szkodę majątkową w wielkich rozmiarach" - podało CBA.

Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Ze względu na jego dobro, nie udziela ona szczegółowych informacji o tej sprawie.

CBA, ARiMR, przestępstwo, Poznań, Centralne Biuro Antykorupcyjne

CBA: wyłudzono miliony z ARiMR

CBA złożyło zawiadomienia do poznańskiej prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez osobę z byłego kierownictwa poznańskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i prezesa spółki-grupy. Mieli...
W komunikacie wyjaśniła jedynie, że przy realizacji transakcji doszło do niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez byłych pracowników ministerstwa przy współdziałaniu przedstawicieli firmy świadczącej na rzecz resortu usługi doradcze.

"W wyniku tego nie sporządzono rzetelnej wyceny wartości akcji oraz poświadczono nieprawdę w dokumentach, stanowiących podstawę do podjęcia przez ministra skarbu państwa decyzji o sprzedaży akcji na rzecz spółki KI Chemistry" - poinformowała katowicka prokuratura.

We wtorek wystosowała do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie byłego wiceministra oraz jeszcze jednego byłego urzędnika ministerstwa. Wobec pozostałych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze - poręczenia majątkowe w wysokości od 50 do 150 tys. zł.

grupa azoty, marek g., Centralne Biuro Antykorupcyjne, rada nadzorcza grupy azoty

Szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty zatrzymany przez CBA

Sześć osób usłyszało zarzuty korupcyjne i zostało aresztowanych w sprawie dostaw dla Grupy Azoty - poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wśród aresztowanych jest Marek G., szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty. Piotr Kaczorek z...
Warto dodać, że KI Chemistry - spółka zależna Kulczyk Investmenst (KI) - w wyniku wezwania nabyła w 2014 r. 26,95 mln akcji CIECH-u, stanowiących 51,14 proc. udziałów w głosach na walnym zgromadzeniu.

CIECH wydał oświadczenie, że całe wydarzenie (zatrzymania dokonane przez CBA) pozostaje bez związku z jego bieżącą działalnością biznesową. Spółka podkreśliła, iż była przedmiotem, a nie stroną transakcji.

"Sprzedaż akcji CIECH S.A. odbyła się w drodze najbardziej transparentnego procesu zmiany kontroli na rynku kapitałowym, jakim jest odpowiedź na publiczne wezwanie do sprzedaży akcji. Proces przebiegł w ściśle wyznaczonych ramach prawnych, a wszyscy zainteresowani mieli bieżący dostęp do informacji o jego przebiegu" - brzmi stanowisko.

Poleć
Udostępnij