Niebawem pierwsze tegoroczne miodobranie z pasieki na dachu ratusza

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2019,10:30 Aktualizacja: 23-04-2019,10:53
A A A

Po zimowym odpoczynku pszczoły z pasieki, która powstała w 2018 r. na dachu Urzędu Miasta w Ciechanowie (Mazowieckie), zaczęły intensywnie pracować. Pierwsze w tym roku miodobranie planowane jest za ok. miesiąc.

"Pierwsza zima pszczół w ulach na ratuszu przebiegła pomyślnie, wszystkie rodziny przeżyły. Pasieka jest na etapie wiosennego rozwoju, przygotowuje się do pierwszego dużego wiosennego pożytku. W każdym ulu jest jedna królowa, która aktualnie poprzez intensywne czerwienie zapewnia powiększenie liczebności rodziny" - poinformował w czwartek ciechanowski urząd miasta.

pszczoły miodne, dzikie pszczoły, rozwój larw, Michał Filipiak

Dzikie pszczoły na śmieciowej diecie

Niektóre rośliny uważane za przyjazne pszczołom mogą negatywnie wpływać na rozwój larw owadów. Wśród roślin produkujących nieodpowiedni pyłek są m.in. lawenda, mak, słonecznik, rzepak czy kukurydza - wynika z badań dr...
Przypomniano, że pięć uli zamontowano na dachu tamtejszego ratusza przed rokiem i obecnie jest w nich ok. 100 tys. pszczół. W ulach mieszkają matki łagodnych ras. Pasieką opiekuje się wykwalifikowany pszczelarz, który odwiedza ją co najmniej raz w tygodniu.

"Wkrótce pszczół będzie ok. 350 tys." - zaznaczył Urząd Miasta Ciechanowa. Zapowiedział też, że "planuje pierwsze tegoroczne miodobranie za około miesiąc".

Wyjaśnił, że w ubiegłym roku były tam trzy "urzędowe miodobrania", w czasie których zebrano w sumie ok. 150 kg miodu - miód przelewany jest do słoiczków i wykorzystywany jako promocyjny prezent od miasta.

"Nasze pszczoły wzbudzają ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców, ale też np. oficjalnych delegacji odwiedzających urząd. Wielu gości z ciekawością wchodzi na dach i zawsze wszyscy są pod wrażeniem pomysłu. Jest to taka nasza ekologiczna ciekawostka i zarazem jedno z bardzo wielu działań służących środowisku i przyrodzie" - powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, cytowany w komunikacie Urzędu Miasta.

powiat ostrowski, pszczelarstwo, pasieka, populacja pszczół, opryski pól

Pszczelarze obwiniają rolników. Katastrofa w pasiekach

W niektórych pasiekach powiatu ostrowskiego (woj. wielkopolskie) wyginęło nawet 85 proc. populacji pszczół. Zdaniem pszczelarzy to wina oprysków stosowanych przez rolników. Wraz z nastaniem wiosny przyroda i pszczoły...
Jak dodał, "ratuszowe" pszczoły są bardzo łagodne i urzędnicy szybko przyzwyczaili się do ich obecności.

"Niektórzy urzędnicy żartują, że obecność pracowitych pszczół to dla nich dodatkowa motywacja do pracy. Mogę potwierdzić, że w naszym urzędzie kadra pracowitością wcale nie ustępuje pszczołom" - oświadczył prezydent Ciechanowa. Przypomniał m.in., że pszczoła, aby zebrać całą porcję miodu, odwiedza podczas jednego lotu od 15 do 100 kwiatów.

"Pszczoły to pożyteczne owady, które odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka. W końcu to od nich zależy istnienie wielu pokarmów, które spożywamy. Ciechanów aktywnie angażuje się w ratowanie pszczół. Jedna pasieka oczywiście nie rozwiązuje problemu, jednak chcemy w jakiś sposób dołożyć swoją cegiełkę. Zakładając pasiekę, chcieliśmy zwrócić uwagę na pewne niepokojące zjawisko, co mam nadzieję da efekt edukacyjny wśród mieszkańców, przede wszystkim tych najmłodszych" – dodał Kosiński.

Będzie nowa ustawa. Producenci rzepaku podzielą się z pszczelarzami

Jeszcze przed żniwami przyjmiemy ustawę o nowym funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych - zapowiedział w sobotę minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że spora część tego funduszu trafi do pszczelarzy. Szef resortu...

Jak wspomniał Urząd Miasta, ule zamontowane na tamtejszym ratuszu, zajmują 30 metrów kw. "zielonego dachu", a projekt - który wsparł Regionalny Związek Pszczelarzy Północnego Mazowsza - Powiatowe Koło Pszczelarzy w Ciechanowie oraz lokalny przedsiębiorca, który wcześniej zainstalował ule na dachu swej firmy - ma służyć ochronie ginących owadów, a także edukacji.

Urząd Miasta Ciechanowa podkreślił, iż nie wyklucza w przyszłości wytypowania kolejnych obiektów, gdzie pojawią się podobne pasieki.

Zaznaczył jednocześnie, iż na terenie miasto tworzone są specjalne enklawy dla pszczół, a przy zagospodarowywaniu zieleni, stosowane są rośliny miododajne, którymi obsadzane są np. ronda, pasy wzdłuż dróg i parki. W ramach tych przedsięwzięć, także na błoniach utworzona została łąka kwietna.

Projekt ciechanowskiej, miejskiej pasieki nawiązuje do podobnych realizowanych wcześniej w Warszawie, Krakowie, Lublinie czy Bydgoszczy.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu