Nie tylko w Polsce jest odrębne ubezpieczenie dla rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-03-2019,13:50 Aktualizacja: 21-03-2019,13:58
A A A

- Polska nie jest jedynym krajem, który posiada odrębny system ubezpieczenia społecznego rolników. Nasz wzorowany jest na francuskim, ale każdy z krajów przystosowuje rozwiązania do własnych potrzeb - mówi Aleksandra Hadzik, prezes KRUS.

Z udziałem przedstawicieli instytucji ubezpieczenia społecznego dla rolników z kilku krajów UE odbyła się konferencja na temat "Adekwatne i dynamiczne zabezpieczenie społeczne dla rolników w Europie".

emerytura rolnicza, renta rolnicza, świadczenia, krus, waloryzacja rent i emerytur

KRUS zapowiada podwyżkę świadczeń

Od 1 marca emerytury i renty będą wyższe o wskaźnik waloryzacyjny, wynoszący 102,86 proc., ale nie mniej niż o 70 zł - przypomina Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Rolnicza emerytura podstawowa będzie tym samym wynosić 938,97 zł...

- Polski system wzorowany jest na systemie francuskim, ale także niemieckim i austriackim. One co do zasady nie różnią sie od siebie. Konferencja jest okazją do wymiany doświadczeń - powiedziała szefowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa podkreślił, że system ubezpieczeń rolników "bardzo silnie wyrasta z polskiej tradycji samopomocy społecznej". Dodał, że zasada solidarności jest ewidentna w przypadku KRUS, nie jest ten system przywilejem, ale realizacją tej zasady przez ofertę składkową, infrastrukturalną, sanatoryjną, kolonii dla dzieci itp."

Uczestnicy konferencji podkreślali zasadność istnienia odrębnych systemów ubezpieczenia społecznego dla rolników, bo rolnictwo to szczególna gałąź gospodarki narodowej.  

- Każdy system ubezpieczenia jest dopasowany do indywidualnych potrzeb danej grupy, w danym kraju. Są takie rozwiązania, których nie ma w Polsce np. w Norwegii istnieje "system zastępstw". Polski system opiera się na aktualizacji rynku, dostosowywaniu się do potrzeb naszej grupy rolniczej. Zmiany ustawy (o KRUS) powodowane właśnie potrzebami środowiska rolniczego - tłumaczyła Hadzik.

Mama 4plus, świadczenia emerytalno-rentowe, rodzicielskie świadczenia uzupełniające

Dla kogo Mama4+? Ile można "dorobić"? KRUS podpowiada

1 marca weszła w życie ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Zmieniają się też kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych. Co do zasady prawo...

Ostatnią zmianą w 2018 r. było objęcie ubezpieczeniem nowej grupy ludzi, chodzi o tzw. pomocników rolnika. Osoby te zostały objęte funduszem wypadkowym. ubezpieczenie to jest przewidziane dla pracowników sezonowych i obowiązuje od maja 2018 r., w tym czasie ubezpieczonych było ok. 50 tys. osób, w 90 proc. byli to obcokrajowcy, a przede wszystkim Ukraińcy.

Prezes KRUS podkreśliła, że w tym roku jest kolejna ważna zmiana dla systemu ubezpieczeń - to jest objęcie rolniczek programem mama 4+. Jej zdaniem system KRUS nie jest szczególnie uprzywilejowanym.

W zamian za niską składkę, rolnicy głównie otrzymują emerytury w podstawowej wysokości. Emerytura z KRUS to zazwyczaj 1100 zł. Emeryturę z KRUS pobiera ok. 1 mln 200 tys. osób i mniej więcej tyle jest ubezpieczonych rolników. Jednak co roku liczba ta spada.

Od kilku lat wydatki na KRUS z budżetu państwa utrzymują się na poziomie ok. 17 mld złotych. W 2019 r. do Funduszu Emerytalno-Rentowego zaplanowano dotację w wysokości 17,4 mld zł.

Przy konstrukcji planu finansowego funduszu przyjęto, że przeciętna emerytura rolnicza łącznie z dodatkami wyniesie 1152 zł, a renta rolnicza -1080 zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu