Nie oszczędzamy na zakupach. Sprzedaż detaliczna mocno w górę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-07-2016,14:30 Aktualizacja: 19-07-2016,14:42
A A A

W czerwcu sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych w skali roku zwiększyła się o 6,5 proc., a w porównaniu z majem br. o 3,1 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

"W czerwcu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 6,5 proc. (wobec wzrostu o 4,3 proc. przed miesiącem oraz o 6,6 proc. w czerwcu ub. roku). W porównaniu z majem br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 3,1 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 1,0 proc.)" - napisano w komunikacie GUS.

podatek od sprzedaży detalicznej, sieci handlowe, hipemarkety, beata szydło

Podatek od sprzedaży detalicznej zaakceptowany

Rząd przyjął projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, zakładający wprowadzenie dwóch stawek - 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Projekt...
Ekonomiści spodziewali się w tzw. konsensusie rynkowym wzrostu sprzedaży w ujęciu rocznym o 5,9 proc.

"Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu br. była wyższa w skali roku w większości grup. Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem wysoki wzrost odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 14,3 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 25 proc.), w podmiotach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 12,2 proc. wobec wzrostu o 8,5 proc.) oraz w jednostkach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 5,0 proc. wobec wzrostu o 5,8 proc. przed rokiem)" - podał GUS w komunikacie.

Spadek sprzedaży odnotowano w grupie "pozostałe" (o 10,3 proc. wobec spadku przed rokiem o 6,3 proc.).

Zgodnie z komunikatem w grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem, najwyższy wzrost odnotowano w podmiotach handlujących tekstyliami, odzieżą i obuwiem (o 20,8 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 17,6 proc.).

"W okresie styczeń - czerwiec br. wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 5,0 proc. (wobec wzrostu o 3,9 proc. w 2015 r.)" - dodał GUS.

Zgodnie z wcześniejszymi danymi GUS w maju odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 4,3 proc., a w porównaniu z kwietniem spadek o 0,7 proc.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj