NFOŚiGW wyda na projekty środowiskowe miliardy złotych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2016,8:30 Aktualizacja: 22-02-2016,9:07
A A A

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyda w tym roku na projekty środowiskowe ok. 4 mld zł - poinformował Kazimierz Kujda, prezes funduszu. Nowe szefostwo zapowiada także zmianę polityki dofinansowywania projektów.

- Plan finansowy na ten rok zakłada ok. 4 mld zł ze wszystkich źródeł krajowych i europejskich. Ten plan jest mniejszy w stosunku do 2015 roku o blisko 2 mld zł - powiedział szef NFOŚiGW.

Kujda wyjaśnił, że mniejsze finansowanie w tym roku spowodowane jest m.in. dużym opóźnieniem we wdrażaniu projektów finansowanych z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na lata 2014-2020.

maly_zbiornik_inicjatywy_lokalne

Za pan brat ze środowiskiem naturalnym? Będą dotacje

Dofinansowanie na przeciwdziałanie zanikaniu owadów zapylających oraz zakładanie i pielęgnację małych zbiorników wodnych będzie można pozyskać w ramach programu „Wzmocnienie działań społeczności lokalnych dla...

- W poprzednich latach była intensywna wypłata z pieniędzy w ramach POIiŚ (2007-2013). Teraz jesteśmy w trzecim roku tego nowego okresu budżetowego i w zasadzie nie ma żadnych wypłat, są pierwsze konkursy. Jest duże opóźnienie we wdrażaniu projektów z tego projektu - dodał.

Prezes funduszu zapowiedział również zmianę polityki NFOŚiGW w finansowaniu projektów. Miałaby ona polegać na zwiększeniu udziału przyznawanych pożyczek, a nie dotacji.

Kujda negatywnie ocenił działania poprzedników, którzy - jego zdaniem - "zamiast pożyczać pieniądze, stosowali kredyty dopłatowe". W niektórych przypadkach - jak kontynuował - pożyczki były zamieniane na dotacje.

NFOŚiGW przekonuje, że gdyby fundusz zamiast zobowiązać się umowami do wypłacania dopłat do oprocentowania kredytów bankowych i dopłat do ceny wykupu obligacji, wypłacił w latach 2009-2015 beneficjentom pożyczki z własnych środków w kwocie blisko 1,5 mld zł, czyli równej wypłaconym dotychczas przez banki kredytom i wyemitowanym obligacjom, to nie byłby zobowiązany do wypłaty dopłat w kwocie 286 mln zł. Dodatkowo uzyskałby wpływy z odsetek od udzielonych pożyczek w kwocie ok. 303 mln zł.
resort środowiska, Małgorzata Skucha, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

NFOŚiGW chce finansować termomodernizację prywatnych domów

Fundusz chce w tym roku uruchomić program termomodernizacyjny, skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Wstępnie proponowany budżet programu może wynieść ok. 300 mln zł. Podobna kwota dotyczy programu wsparcia budowy domów...

- Miękkie finansowanie też dotacyjne będzie stosowane wobec tych podmiotów, które tego potrzebują. Jest wiele samorządów, które są w bardzo trudnej sytuacji i te samorządy będą mogły liczyć na miękkie finansowanie - dodał Kujda.

Prezes ocenił, że NFOŚiGW niepotrzebnie przyznawał dotacje dużym firmom, które mają duże przychody i zyski. Jako przykład podał m.in. francuski EDF, który dostał dotacje na ponad 60 mln zł, przy przychodach za 2014 r. na poziomie 74 mld euro i zysku netto na poziomie ok. 4 mld euro.

- Niewykluczone, że w programie operacyjnym mogą być takie priorytety, które będą uprawniały do korzystania z pieniędzy dotacyjnych unijnych również te podmioty typu EDF. EDF, Veolia albo Dalkia ze środków publicznych NFOŚiGW, które są środkami państwowymi, nie będą dotowane, co do tego nie ma żadnych wątpliwości - dodał na koniec prezes Kujda.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj