Naukowcy opracowali maskę z roślin chroniącą przed wirusami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
22-04-2020,17:20 Aktualizacja: 23-04-2020,8:13
A A A

Naukowcy z SGGW opracowali filtr powietrza wykorzystujący mieszaninę kilku roślin, który skutecznie ochrania przed zarażeniem wirusami i może być wykorzystany jako osobista maseczka ochronna - poinformował PAP rzecznik SGGW Krzysztof Szwejk.

Światowy specjalista w zakresie procesu fotosyntezy prof. Mohamed Hazem Kalaji oraz specjalista od wertykalnej uprawy roślin dr Jacek Mojski z Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie od kilku lat pracują nad zastosowaniem roślin do oczyszczania powietrza w miastach na otwartej przestrzeni oraz w pomieszczeniach zamkniętych takich jak, np. biura, galerie handlowe, lotniska.

produkt polski, mleko, żywność, zakupy

Epidemia koronawirusa zwiększyła patriotyzm zakupowy Polaków

Konsumenci częściej zwracają uwagę na pochodzenie produktów i chętniej wybierają te krajowe. Chcą w ten sposób pomóc polskim firmom i wesprzeć gospodarkę. Skłonność ta wynika także z przekonania...
Ostatnio naukowcy zajmowali się opracowaniem filtra powietrza bazującego na wykorzystaniu wybranych gatunków roślin jako osobistą maseczkę do "zatrzymania wirusów".

Wstępne przeprowadzone testy laboratoryjne, wykazały skuteczność tego filtra w przypadku wirusa grypy w 100 proc.

W związku pojawieniem się pandemii koronawirusa, naukowcy ci rozpoczęli badania w kierunku możliwości zatrzymania wirusa SARS-CoV-2 przez opracowany przez nich filtr. Wirus wywołujący chorobę COVID-19 ma podobne wymiary do wirusa grypy.

Maseczka będzie przeznaczana do wielokrotnego użytku, jest lekka, tania w produkcji i przyjazna dla środowiska. Innowacyjna budowa maseczki umożliwia absorpcję światła przez rośliny, tak aby mogły przeprowadzać proces fotosyntezy. Jest to warunkiem jej funkcjonalności. Nawet minimalna ilości światła, np. pokojowego jest wystarczająca, aby maseczka "działała" doskonale. Ponadto, maseczka może być również "czynna" w ciemności przez kilkanaście godzin.

cena mleka, cena produktów mleczarskich, koronawirus, spadki cen, skup interwencyjny, prywatne przechowywanie

Jak COVID-19 wpłynie na branżę mleczarską?

Pandemia koronawirusa doprowadziła do tego, że notowania na rynku produktów mlecznych spadają w szczycie sezonu. Ceny odtłuszczonego mleka w proszku gwałtownie zbliżają się do poziomu ceny interwencyjnej.   Rozprzestrzeniający się...
Ten innowacyjny produkt może być użyteczny nie tylko do ochrony osobistej w postaci maski przeciw wirusowi, ale może również być elementem sytemu oczyszczania powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak szpitale, kliniki, laboratoria, szkoły lub w innych ważnych obiektach ekonomiczno-gospodarczych (filtr przemysłowy). Wynalazek może być dostosowywany do indywidualnych potrzeb.

Jak zaznaczył Szwejk, teraz naukowcy poszukają polskich partnerów z sektora medycyny, biologii i biotechnologii, którzy mają dostęp i możliwość testowania żywego lub nieaktywnego wirusa SARS-CoV-2, w kierunku zaaplikowania nim gotowego produktu, jakim jest maska z naturalnych roślin. Poszukują również finansowego wsparcia w państwowych i prywatnych instytucjach w celu dokończenia badań i rejestracji innowacyjnego polskiego produktu w światowym rejestrze patentowym.

Opracowanie tego innowacyjnego produktu oznaczałoby wielki sukces dla Polskiej nauki na światowej arenie - podkreślił rzecznik SGGW.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement