Najpóźniej w czwartek rząd ujawni nowe rozwiązania dla rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-07-2018,15:00 Aktualizacja: 17-07-2018,15:08
A A A

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek, że najpóźniej w czwartek zaprezentowane będą nowe rozwiązania dla rolników. Wyjaśnił, że chodzi o poprawę funkcjonowania poszczególnych rynków rolnych.

- W tym tygodniu zaprezentujemy z panem ministrem Ardanowskim nowe rozwiązania dla rolników w różnych sektorach tej wielkiej branży, tej bardzo ważnej branży rolnej i (...) produktów rolno-spożywczych. Będą swojego rodzaju ulgą w wielu obszarach, również stworzą mechanizmy poprawy funkcjonowania poszczególnych rynków - powiedział szef rządu.

Jan Krzysztof Ardanowski, protesty rolników, sprzedaż owoców, ceny owoców, Unia Warzywno-Ziemniaczana

Sytuacja jest poważna. Ale ustawa ma pomóc producentom owoców

- Sytuacja producentów owoców jest poważna, ale cały czas toczą się rozmowy z przedstawicielami protestujących - podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Zapowiedział, że rząd zajmie się projektem ustawy, która...

- Myślę, że będzie dostrzeżona jakościowa zmiana w podejściu do rynków rolnych, w tym jakże ważnym, kluczowym obszarze rozwoju wsi, rozwoju terenów wiejskich i przede wszystkim rozwoju rolnictwa, które bardzo, bardzo leży nam na sercu - dodał.

Jak mówił premier, zmiany będą dotyczyły tych wszystkich owoców i płodów rolnych, na które można mieć jeszcze wpływ w tym cyklu wegetacyjnym. "Natomiast my chcemy również podejść do całego rynku rolnego w sposób jak najbardziej stabilizacyjny" - zapowiedział.

- Przyglądałem się mechanizmom dostępnym w innych państwach, zwłaszcza członkowskich w Europie Zachodniej - to tam państwa mają te mechanizmy. Oni dysponują różnego rodzaju chłodniami, rezerwami, mechanizmami wyrównawczymi, stabilizacyjnymi - mówił premier. Jego zdaniem, w Polsce brakuje takich mechanizmów, ponieważ w dużym stopniu cały przemysł, również ten dotyczący rezerw, został sprzedany przez poprzedni rząd.

Zaznaczył, że błędów z 25 lat nie da się naprawić w jeden rok. - Będziemy starali się wprowadzać stopniowo te mechanizmy, które umożliwią nam interweniowanie na rynku w sposób dużo lepszy niż do tej pory - poinformował.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement