Na Podlasiu kończy się odstrzał dzików za pieniądze samorządu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2015,8:30 Aktualizacja: 19-06-2015,9:01
A A A

Dotychczas odstrzelono 340 dzików. Do końca czerwca ma być ich 500 - poinformowano na konferencji w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.

Dodatkowe odstrzały dzików realizuje od połowy marca na zlecenie samorządu województwa w wyznaczonych miejscach gdzie wystąpił wirus Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) ponad 30 kół łowieckich i jedno nadleśnictwo.

Podlaski sejmik przeznaczył w lutym na ten cel 200 tys. zł (400 zł za jednego dzika). Chodzi o redukcję dzików, by zmniejszyć ich liczbę w miejscach z ograniczeniami gdzie wykryto ASF.

Dziki są głównym czynnikiem rozprzestrzenienia się wirusa, w 2014 r. ich populacja nadmiernie się rozmnożyła, bo czasowo nie można było do nich strzelać, nie były też realizowane plany łowieckie.

asf_dziki

ASF u dzików zbadają naukowcy z IBS PAN w Białowieży

Wpływ pokrewieństwa u dzików i środowiska na rozprzestrzenienie się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików będą badać naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży (Podlaskie). Placówka dostała na ten...

Zwierzęta spowodowały ponadto znaczne zniszczenia w uprawach. Specjalne zespoły, które powołano w regionie po protestach rolników, oceniły te szkody na ok. 6,1 mln zł. Rolnicy dostali z budżetu państwa za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jednorazową pomoc - łącznie w takiej wysokości. Wcześniej 592 gospodarzy dostało też z ARiMR 1,4 mln zł pomocy.

Mieczysław Baszko, marszałek województwa podlaskiego powiedział, że przyznanie rolnikom tej pomocy "nie załatwia sprawy, bo problemy związane ze szkodami łowieckimi rozwiąże dopiero oczekiwana ustawa o prawie łowieckim". Powstać ma m.in. specjalny fundusz rekompensacyjny.  

Odstrzały dzików za pieniądze samorządu województwa są prowadzone w części powiatów: sokólskiego i białostockiego, na terenach z ograniczeniami w związku z występowaniem ASF w regionie, w gminach: Kuźnica, Sokółka, Szudziałowo, Krynki, Gródek, Michałowo, Nowy Dwór, Dąbrowa Białostocka, Sidra, Janów, Czarna Białostocka, Supraśl i Wasilków.

- Pełne dane o realizacji tych odstrzałów będą przedstawione 10 lipca - poinformował Jerzy Leszczyński, wicemarszałek województwa. Dodał, że odstrzały "zmobilizowały" koła łowieckie, bo efekt w postaci mniejszej liczby dzików jest widoczny. Niektóre koła łowieckie nie wywiązywały się z zawartych z nimi umów, zmieniano więc umowy podnosząc limity odstrzału innym kołom.

Alicja Januszkiewicz z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przypomniała, że jeśli rolnicy zauważą, że ich uprawy są zniszczone przez zwierzynę, powinni natychmiast zgłaszać te szkody do kół łowieckich, tam gdzie dzierżawią one obwody łowieckie.

Rolnicy już alarmowali, że takie szkody mają miejsce i domagają się - wzorem 2014 r. - powołania ponownie zespołów, które będą oceniały szkody powodowane przez dziki. Baszko nie potrafił jednoznacznie powiedzieć, czy one powstaną, bo nie ma do tego podstaw prawnych, gdyż sytuacja jest teraz inna niż przed rokiem.

Marszałek wyjaśnił, że o ok. 40 proc. zmniejszyła się populacja dzików w Podlaskiem, ale konkretnych danych nie przedstawił. Nie podał ich także dotychczas ani Polski Związek Łowiecki ani Lasy Państwowe.

Iwona Krzyżanowska z urzędu marszałkowskiego dodała jedynie, że dostępnych sprawozdań PZŁ w Białymstoku za 2015 r. wynika, że na jego terenie odstrzelono 1 tys. 050 dzików.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj