Mróz zrobił swoje, rolnicy będą zgłaszać straty do urzędów gmin

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-03-2018,8:20 Aktualizacja: 16-03-2018,9:21
A A A

Zbigniew Rau, wojewoda łódzki został poinformowany przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego, że rolnicy będą zgłaszać do urzędów gmin straty wynikające z wymarznięć.

Do rolniczego samorządu z tego regionu Polski zgłaszają się bowiem gospodarze, którzy informują o wymarznięciu w swoich gospodarstwach upraw, szczególnie rzepaku.  

mapa, Polska

Stan plantacji ozimych na tle aktualnych warunków atmosferycznych

Pogodna od dobrych kilku miesięcy nie rozpieszcza rolników. Żniwa w 2017 roku w większości terenów Polski były wyjątkowo długie i trudne - opady deszczu uniemożliwiały wykonanie zbioru zbóż, rzepaku czy kukurydzy. Wielu...

"W pierwszych dniach stycznia oraz na przełomie lutego i marca wystąpiły silne mrozy, a na terenie województwa łódzkiego temperatura spadała poniżej -15 stopni Celsjusza.
Jednocześnie w listopadzie i grudniu była dodatnia, co spowodowało, że rośliny - a w szczególności oziminy - nie przygotowały się do przejścia w stan zimowego spoczynku i rozpoczęły stadium wegetatywne" - czytamy w wystąpieniu IRWŁ.  

W dokumencie dodatkowo zauważono, że brak pokrywy śnieżnej tylko pogorszył sytuację i bezpowrotnie uszkodził rośliny.

Poszkodowani rolnicy z pewnością będą oczekiwać pomocy państwa związanej z poniesionymi stratami, która będzie udzielana za pośrednictwem wojewody.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu