MRiRW: Polska chce odstępstwa od zakazu połowu szprota

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2024,8:25 Aktualizacja: 27-02-2024,8:29
A A A

Polska chce odstępstwa od zakazu połowu szprota, by rybę tę można było łowić w kwietniu na głębokości większej niż 65 m - wynika z poniedziałkowej informacji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zaznaczono, że szproty stanowiły podstawę żywieniową ukraińskich żołnierzy.

Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak spotkał się w środę z unijnym komisarzem ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusem Sinkevičiusem. Rozmowy - jak podało MRiRW - dotyczyły wprowadzenia odstępstwa od zakazu połowu szprota. Obecne regulacje ograniczają połowy tej ryby ze względu na ochronę śledzia w okresie tarła.

"Polska wyraziła pełne poparcie dla ochrony śledzia w kwietniu, zwróciła jednak uwagę, że mrożony szprot i konserwy rybne ze szprota należały do istotnych wysokobiałkowych produktów żywnościowych, które stanowiły podstawę żywieniową żołnierzy ukraińskich" - napisano.

Zaznaczono, że polski wiceminister przedstawił propozycję odstępstwa od zakazu połowu szprota, polegającą na umożliwieniu połowów tej ryby na głębokości większej niż 65 m.

ke, rozporządzenie, przetwórstwo ryb, łososie

KE forsuje groźne zmiany prawne. To uderzenie w przetwórstwo rybne w Polsce i zagrożenie dla tysięcy miejsc pracy

Projekt rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej dotyczący wymagań higienicznych dla niektórych rodzajów mięsa i produktów rybołówstwa wprowadza rygorystyczne normy uderzające w proces przetwórstwa łososia...

"Zmiana przepisów miałaby pozwolić na utrzymanie wielkości dostaw szprota na rynek, w tym dostaw dla żołnierzy ukraińskich, oraz na zminimalizowanie strat finansowych wynikających z faktycznego zakazu połowów ryb pelagicznych narzędziami aktywnymi od kwietnia do końca sierpnia" - poinformował resort.

Dodano, że propozycja Polski poparta została analizą naukową Morskiego Instytutu Rybackiego, którą wraz pisemnym wnioskiem wiceministra Czerniaka przekazano KE.

Komisarz Sinkevičius zadeklarował podjęcie działań zmierzających do skierowania polskich danych naukowych do Międzynarodowej Rady Badań Morza.

"To pierwszy krok mający na celu podjęcie w późniejszym czasie odpowiednich działań prawnych" - napisano. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu