MRiRW: minister Siekierski zrealizuje postulaty rolników z "Oszukanej Wsi"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
03-01-2024,14:05 Aktualizacja: 03-01-2024,14:10
A A A

Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował w środę rolników protestujących na polsko-ukraińskiej granicy, iż zrealizuje ich postulaty - podał resort. Z kolei wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak zapowiedział, że na poniedziałek planuje spotkanie z przewodniczącym protestu.

"Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski przesłał dziś rolnikom ze Stowarzyszenia "Oszukana wieś" notatkę po spotkaniu w Medyce, która zawiera potwierdzenie przyjęcia do realizacji ich postulatów" - czytamy na platformie X.

Minister Siekierski odniósł się także do tych postulatów podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji finansów, na którym omawiany był budżet rolny. Jak mówił, środki na ich realizację zostały uzgodnione z ministrem finansów.

"Jesteśmy po rozmowach z rolnikami na granicy. Mamy przewidziane w rezerwie celowej dopłaty (...) do kukurydzy, także mamy przewidziane dopłaty do kredytów, na razie na poziomie 150 mln zł, wywołałoby to akcję kredytową 2,5 mld zł" - poinformował szef resortu rolnictwa. Dodał, że ten kierunek ministerstwo będzie chciał wzmacniać, "bo niskooprocentowane kredyty to najlepszy sposób wspierania rolnictwa".

sejm, komisja rolnictwa, minister, siekierski, arimr, płace, budżet

Minister rolnictwa zapowiedział w Sejmie prace ws. podwyżek m.in. dla pracowników ARiMR

Podczas piątkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa szef MRiRW Czesław Siekierki zapowiedział prace ws. podwyżek dla pracowników instytucji podległych ministerstwu, które nie są jednostkami budżetowymi czy naukowymi....

Trzeci postulat, który dotyczy podatku rolnego, wynika z innej formuły jego wyliczenia. "Nie jest to duża kwota - 355 mln zł. Umówiliśmy się z rolnikami, że my wystąpimy przy akceptacji ministra finansów, o to, by samorządy, jeżeli zwolnią rolników z tej podwyżki, to w projekcie ustawy będzie zapiane, że samorządy miałyby to zrekompensowane w roku 2025, i by nie powodowałoby to obniżki subwencji budżetowej dla samorządów" – mówił szef MRiRW. Wyjaśnił, że chodzi o to, by nie podwyższać podatku rolnego w trudnym okresie.

Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak na antenie RMF 24 poinformował z kolei, że planuje spotkanie w poniedziałek z przewodniczącym protestujących Romanem Kondrowem w ministerstwie rolnictwa.

Rolnicy z "Podkarpackiej oszukanej wsi" rozpoczęli blokadę przejścia w Medyce 23 listopada br. Domagają się m.in. dopłat do kukurydzy, dodatkowych pieniędzy na kredyty płynnościowe i utrzymania w przyszłym roku podatku rolnego na dotychczasowym poziomie. Po rozmowie z ministrem na czas świąteczno-noworoczny zawiesili protest.

Poleć
Udostępnij