Można zwolnić wszystkich powiatowych lekarzy weterynarii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-09-2016,14:00 Aktualizacja: 26-09-2016,14:18
A A A

Pod pozorem walki z afrykańskim pomorem świń, minister rolnictwa może dokonać demontażu Inspekcji Weterynaryjnej - twierdzi Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Podczas prac nad tzw. specustawą o ASF przegłosowano poprawkę, która daje rządowi prawo natychmiastowego dwołania ponad 600 powiatowych lekarzy weterynarii i ich zastępców. Nowi zostaną powołani bez konkursów. Zdaniem prawników poprawka jest niezgodna z konstytucją.

Polski Związek Łowiecki, asf, odstrzał zwierząt, dzik, specustawa asf

Polski Związek Łowiecki krytykuje drugą specustawę o ASF

"Dokument wprowadza zmiany, które wpłyną destrukcyjnie na polską przyrodę" - napisano w stanowisku Polskiego Związku Łowieckiego do drugiej specustawy mającej ułatwiać zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt.   Diana...
Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna podkreśla, że z zadowoleniem przyjęła inicjatywę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie pakietu ustaw mających na celu wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej oraz zaostrzenie przepisów w walce z afrykańskim pomorem świń. - Uważamy, że to jedyna droga do wygrania walki z ASF - zaznacza Łukaszewicz.

"Dlatego ze zdumieniem przyjęliśmy zgłoszoną w ostatniej chwili przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, a popieraną przez rząd poprawkę, dotyczącą zasad zatrudniania powiatowych lekarzy weterynarii. Przegłosowana, mimo protestów, przez Sejm i Senat poprawka likwiduje wszystkim powiatowym inspektorom weterynarii oraz ich zastępcom umowy o pracę i zamienia je w stosunek o pracę na podstawie mianowania" - czytamy w komunikacie Izby.

- Propozycja wprowadzona przez posła Ardanowskiego jest niebezpieczną zabawą ministerstwa rolnictwa. Zamiast konkursów i wyboru najlepszych kandydatów na stanowisko powiatowego lekarza weterynarii będą arbitralne decyzje. Trudno wyobrazić sobie gorszy moment na tego typu zmiany. To na barkach powiatowych lekarzy weterynarii spoczywa główny ciężar walki z ASF - tłumaczy prezes Jacek Łukaszewicz.

asf, śledztwo, afrykański pomór świń, Joanna Dąbrowska,

Śledztwo w sprawie ASF w Polsce będzie poszerzone

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku rozszerzyła śledztwo w sprawie afrykańskiego pomoru świń (ASF) o wątek dotyczący ewentualności przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez urzędników państwowych, w tym b. ministra...
Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna zwraca także uwagę, że posłowie podczas prac parlamentarnych zostali wprowadzeni przez przedstawicieli rządu w błąd.

"Argumentacja, że przepisy o zatrudnieniu trzeba zmienić, aby skutecznie odwoływać nieradzących sobie powiatowych lekarzy weterynarii, jest nieprawdziwa. Obecnie obowiązujące prawo (art. 10 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej) w pełni umożliwia zawieszenie powiatowych lekarzy weterynarii, których niewłaściwe działania mogą zagrozić prawidłowemu wykonywaniu zadań Inspekcji, a zwłaszcza naruszyć bezpieczeństwo sanitarno-weterynaryjne. Dlaczego nikt do tej pory nie skorzystał z tego przepisu?" - pyta Izba.

"Zwracamy także uwagę na podniesione przez Biuro Legislacyjne Senatu uwagi dotyczące sposobu zgłoszenia poprawki przez posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Zdaniem prawników Senatu taka poprawka powinna przejść pełną drogę trzech czytań, inaczej jest niezgodna z art. 118 i 119 konstytucji. Głęboko wierzymy, że prawdziwą intencją ministerstwa rolnictwa jest chęć skutecznej walki z ASF, a nie walka o stołki" - pisze Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu