Morawiecki: w Polskim Ładzie dużo nowych rozwiązań dla rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Rafał Pogrzebny PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-07-2021,12:30 Aktualizacja: 14-07-2021,12:34
A A A

W Polskim Ładzie mamy nowe rozwiązania dla rolników: dajemy im możliwość sprzedaży produktów na terenie całej Polski. Będą też nowe rozwiązania w zakresie ubezpieczeń - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu gościł w gospodarstwie w Marianowie Brodowskim (woj. wielkopolskie). Jak podkreślił podczas konferencji prasowej, już ponad 2/3 Polaków kupując żywność sprawdza, czy to jest żywność polska.

Grzegorz Puda, Polski Ład, gospodarstwa rodzinne, przetwórstwo

Rząd wychodzi z pomocą do małych i średnich gospodarstw

Po raz pierwszy w historii kierunek KE jest zgodny z kierunkiem rozwoju naszego państwa - wspierania małych i średnich gospodarstw - powiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Szef resortu pytany był na antenie Polskiego Radia 24, co się stanie...

- W Polskim Ładzie mamy bardzo dużo nowych rozwiązań dla polskiego rolnika; w najbliższym czasie będziemy je prezentowali i wdrażali - powiedział. Jak wyjaśnił, rolnicy będą mieli możliwość sprzedaży produktów nie tylko w miejscu zamieszkania, ale na terenie całej Polski. Do 100 tys. zł taka sprzedaż będzie nieopodatkowana, na bardzo preferencyjnych warunkach.

- To możliwość skrócenia tej drogi od pola do stołu, po to, żeby ta marża, ten zysk dla polskiego rolnika - nie dla pośredników, często zagranicznych - był największy. O to się bijemy, o to się bijemy też na polu międzynarodowym - podkreślił Morawiecki.

Powiedział, że w trakcie zakończonej właśnie wizyty w Brukseli m.in. o warunkach dla polskich gospodarstw w kontekście KPO, polityki klimatycznej czy polityki energetycznej rozmawiał z przewodniczącą UE Ursulą von der Leyen.

Jak mówił, wśród wdrażanych w ramach Polskiego Ładu rozwiązań dla rolników mają się znaleźć także rozwiązania związane z ubezpieczeniami działalności rolniczej. Wyjaśnił, że mają pomóc gospodarzom chronić się przed skutkami klęsk żywiołowych. - Tworzymy coraz bardziej cywilizowane warunki, takie, które są znane na Zachodzie - zapewnił szef rządu.

Polski Ład, Mateusz Morawiecki, Grzegorz Puda, Instytut Zootechniki w Balicach

Rolnictwo w Polskim Ładzie. Premier ujawnia rozwiązania

Odchudzenie biurokracji dla rolników; ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym; uwolnienie rolniczego handlu detalicznego dla mniejszych gospodarstw - to niektóre rozwiązania dla rolników w Polskim Ładzie. Debata "Polski...

Premier zadeklarował, że jego rząd zrobi wszystko, żeby te wielkie pieniądze (…) z budżetu polskiego państwa i wynegocjowane w Unii Europejskiej przeznaczyć na podniesienie efektywności polskiego rolnictwa.

Obecny na spotkaniu Grzegorz Puda, minister rolnictwa podkreślił, że wsparcie gospodarzy i bezpieczeństwo żywnościowe należą do podstawowych celów polityki rządu. Minister wskazał, że polscy konsumenci, również ci w miastach, coraz częściej kupują rodzime produkty.

- To bardzo dobrze, ale żeby te produkty mogły się coraz częściej pojawiać na półkach sklepowych, musimy wspierać rolników i rolnictwo. Musimy walczyć o to, aby rolnictwo było w świadomości Polaków czymś, co jest niezmiernie ważne. Wsparcie rolnictwa w ramach Polskiego Ładu dla rolnictwa, który niedługo zaprezentujemy, jest jednym z elementów, na których najbardziej nam zależy” - pokreślił.

Szef resortu dodał, że rząd czyni też starania, by młodzi ludzie chcieli pozostać na wsi. - Przygotowujemy ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym, aby mogli korzystać z dodatkowych środków, aby to wsparcie dla małych i średnich gospodarstw było jeszcze większe, będziemy pomagali również dużym. Chcemy również, aby w ramach tego zapowiedzianego Polskiego Ładu dla rolnictwa już od stycznia podnosić kwoty dotyczące dopłaty do paliwa do każdego hektara, przypomnę, że jest to 10 proc. - wskazał.

Spotkanie premiera w gospodarstwie w Marianowie Brodowskim próbowała zakłócić grupa osób z AGROunii. Zgromadzeni wołali: "premierze, chodź do rolników!", co jakiś czas uruchamiali też syrenę alarmową.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj