Mniej żywności trafi do śmietnika? Nowe przepisy już obowiązują

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
22-09-2019,12:00 Aktualizacja: 22-09-2019,12:07
A A A

W myśl ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności handlowcy mają podpisywać umowy z organizacjami charytatywnymi o przekazywaniu im produktów spożywczych. Będą też karne opłaty za utylizację żywności, która nie trafiła do potrzebujących.

Nowe przepisy weszły w życie 18 września, ale sklepy mają 5 miesięcy na podpisanie umów z organizacjami pożytku publicznego - informuje Program Pierwszy Polskiego Radia.

produkt polski, produkcja żywności, jan krzysztof ardanowski, patriotyzm gospodarczy

Kupowanie polskiej żywności to element patriotyzmu gospodarczego

- Kupowanie polskiej żywności, która jest nie tylko tania, ale i dobra, to element patriotyzmu gospodarczego - mówił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podczas inauguracji kampanii "Produkt polski". Jak podkreślił,...

Ustawa nakłada na placówki handlowe obowiązek przekazywania produktów spożywczych, którym mija termin przydatności do spożycia - dotychczas odbywało się to na zasadzie dobrowolności.

- Przewidziano okres przejściowy dla mniejszych sklepów, przy zastosowaniu kryterium powierzchni - wyjaśnia Anna Przetakiewicz z Federacji Polskich Banków Żywności.

Obowiązek przekazywania żywności przez pierwsze dwa lata będzie dotyczył wyłącznie sklepów powyżej 400 m2, a po dwóch latach placówek powyżej 250 m2.

- Dla podmiotów, które nie będą realizować postanowień ustawy, w tym utylizować żywności, zamiast przekazać ją potrzebującym, przewidziano kary. Zgodnie z treścią ustawy, sklepy wspólnie z organizacjami pożytku publicznego, mają też obowiązek przeprowadzenia raz w roku dwutygodniowej kampanii edukacyjnej, pokazującej jak nie marnować produktów spożywczych - dodaje ekspertka.

ceny żywności, żywność, produkty rolno-spożywcze, jan krzysztof ardanowski

Minister odpowiada na zarzuty opozycji. Żywność w Polsce nie jest droga

- Ceny żywności w Polsce należą do najniższych w Europie - mówił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podczas konferencji "Czy dobra żywność jest droga?", która była reakcją na zarzuty opozycji, że stawki rosną. Szef...

Uregulowania dotyczące kar są krytycznie oceniane przez przedsiębiorców, którzy skarżą się, że i tak mają bardzo dużo obciążeń.

Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu, podkreślił, że jego organizacja oczekiwała ustanowienia wyższej górnej granicy powierzchni dla sklepów zobowiązanych do przekazywania żywności.

Jego zdaniem zapowiedź ewentualnego stosowania sankcji nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli weźmie się pod uwagę sytuację, w jakiej znajdują się małe sklepy, które często działają przy rentowności rzędu 1 procenta.

Po 18 miesiącach działania nowych przepisów ustawodawca przewidział kolejne rozmowy i konsultacje dotyczące realizowania ustawy i dokonywania ewentualnych korekt.
 

źródło: Polskie Radio

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement