Minister Siekierski opuści resort rolnictwa na rzecz europarlamentu? Wicemarszałek Sejmu odpowiada

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2024,12:30 Aktualizacja: 23-04-2024,12:35
A A A

O dłuższego czasu mówi się o potencjalnym starcie obecnego ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do tych informacji odniósł się jeden z czołowych polityków PSL.

W pojawiających się w politycznych kuluarach wieściach o kandydatach do europarlamentu z listy PSL-Trzecia Droga nazwisko Czesława Siekierskiego przejawiało się nader często. Po cichu mówiono, że może to być efekt m.in. niezadowolenia premiera Donalda Tuska z pracy obecnego ministra rolnictwa, zwłaszcza w kontekście trwających protestów rolników i nieuregulowanej sytuacji związanej z wymianą handlową produktami rolnymi z Ukrainą. Pojawiały się nawet głosy, że Tusk wymieni Siekierskiego w ramach zapowiedzianej przez niego rekonstrukcji rządu.

Co ważne, w przypadku startu i wygrania wyborów, dla Siekierskiego byłby to powrót do europarlamentu, gdzie zasiadał w latach 2004-2019 (był nawet przewodniczącym komisji rolnictwa).

wybory, parlament europejski, europarlament, europosłowie

PKW zarejestrowała 35 komitetów wyborczych w wyborach do europarlamentu. Komitet rolników wezwany do usunięcia wad

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała do poniedziałku do późnych godzin wieczornych 35 komitetów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Poniedziałek był ostatnim dniem na zawiadomienie PKW m.in. o utworzeniu komitetu wyborczego....

O to, ilu ministrów z PSL będzie kandydować do Parlamentu Europejskiego, był pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-TD). Odpowiedział - cytowany przez Polską Agencję Prasową - że z pewnością będzie to minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, który ogłosił już swoją decyzję.

Zgorzelski, pytany wprost o innego polityka PSL, właśnie ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, odparł, że z tego co wie "swoją karierę w PE ma już za sobą i teraz będzie kontynuował także trudną misję ministra rolnictwa". Jak dodał, po rozmowie z kierownictwem ugrupowania upewnił się w przekonaniu, że "tutaj startu nie będzie".

Jednocześnie zapowiedział, że pełna lista kandydatów PSL do PE będzie ogłoszona w piątek lub najpóźniej w poniedziałek.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 9 czerwca. Będziemy w nich wyłaniać 53 europosłów.

Poleć
Udostępnij