Minister finansów: notujemy coraz lepszą ściągalność podatków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-07-2016,11:30 Aktualizacja: 19-07-2016,11:46
A A A

Dochody podatkowe są o ok. 6-7 proc. wyższe niż przed rokiem - poinformował we wtorek minister finansów Paweł Szałamacha. Dodał, że w najbliższy czwartek resort poda dane o ściągalności podatków za pierwsze półrocze tego roku.

Szef MF powiedział we wtorek w "Sygnałach dnia", że dotychczas jego resort opublikował wyniki dotyczące ściągalności podatków za pierwsze pięć miesięcy tego roku.  "W czwartek opublikujemy (wyniki) za pół roku" - zaznaczył.

podatki, pieniądze, bank, podatek bankowy, KNF, Komisja Nadzoru Finansowego

Banki zapłaciły już ponad miliard złotych nowego podatku

Przez pierwsze cztery miesiące obowiązywania podatku od niektórych instytucji finansowych (tzw. podatku bankowego) banki komercyjne zapłaciły 1 mld 173,1 mln zł podatku z tego tytułu - poinformowała we wtorek Komisja Nadzoru Finansowego. KNF...
"Ta poprawa (ściągalności podatków - PAP) następuje o około 6-7 proc., czyli jest to tempo wyprzedzające wzrost gospodarki. To pokazuje, że te działania, które podjęliśmy - organizacyjne, faktyczne, a także trudne decyzje osobowe (...) - przynoszą powoli pozytywne efekty. Ta tendencja wzmacnia się z miesiąca na miesiąc" - podkreślił.

Szałamacha dodał, że w przypadku VAT do budżetu wpłynęło o 3,5 mld zł więcej niż przed rokiem.

Dodał, że wyższe są też wpływy, jeśli chodzi o PIT, ale - jak zaznaczył - jest to efekt niskiego bezrobocia. "Dobra koniunktura i wysokie zatrudnienie powodują, że pracodawcy płacą podatek od coraz większej liczby zatrudnionych" - powiedział szef MF.

Poleć
Udostępnij