Minister finansów: indywidualne prawa podatnika będę lepiej chronione

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-06-2015,8:20 Aktualizacja: 12-06-2015,8:35
A A A

W nowej ordynacji podatkowej indywidualne prawa podatnika będą lepiej chronione - ocenił minister finansów Mateusz Szczurek. W czwartek we Wrocławiu szef resortu uczestniczył w panelu nt. biznesu w Polsce, który odbywał się w ramach Wrocław Global Forum.

Minister Szczurek podkreślił, że nowa ordynacja "wyeliminuje również szereg absurdów, wynikających z kontaktów pomiędzy podatnikiem a administracją skarbową".

Szczurek: może nastąpić nowe otwarcie w polityce gospodarczej

Po zdjęciu z Polski procedury nadmiernego deficytu przez Komisję Europejską może nastąpić nowe otwarcie w polityce gospodarczej - powiedział w środę dziennikarzom minister finansów Mateusz Szczurek. Zdaniem Szczurka bezpieczne finanse...
"Nie ma sensu uruchamiać całej, wielkiej procedury podatkowej, gdy chodzi o skorygowanie podatku np. o trzy złote. Tych rzeczy można uniknąć przy lepszym prawie i tak to prawo będzie wyglądało" - dodał szef resortu finansów.

Zapowiedział, że po konsultacjach we wrześniu nowa ordynacja podatkowa trafi do parlamentu.

Szczurek zaznaczył, że będzie ona zawierać szereg ułatwień dla podatnika m.in. przewiduje powoływanie w jednostkach skarbowych asystentów dla osób, które po raz pierwszy rejestrują działalność gospodarczą.

Kolejną zmianą będzie możliwość rozliczania podatków w dowolnym miejscu w Polsce, co zdaniem ministra znacznie usprawni i przyśpieszy załatwianie tych spraw.

Szczurek podkreślił, że wprowadzona zostanie równowaga pomiędzy "prawami podatnika, a sprawami publicznymi czyli prawami wszystkich innych podatników".

Szczurek: rząd będzie wspierał pomysły ulżenia kredytobiorcom

Minister finansów Mateusz Szczurek zadeklarował, że rząd będzie wspierał pomysły banków, aby ulżyć kredytobiorcom, zadłużonym we franku szwajcarskim. Zaznaczył, że nie można jednak przy tej okazji podrywać zaufania dla państwa, bo...
"Nie może być tak, że zapominamy o jednej z tych stron, bo w przeciwnym wypadku nie byłoby możliwe funkcjonowanie państwa. Ale w nowej ordynacji podatkowej na pewno indywidualne prawa podatnika będą lepiej chronione" - zapewnił minister.

Business Leadership Dialogues, czyli seria dyskusji poświęconych rynkom energetycznym, obronności oraz innowacyjnym technologiom z udziałem polityków, biznesmenów oraz ekspertów, w której uczestniczył minister Szczurek było jednym z pierwszych wydarzeń tegorocznej edycji Wrocław Global Forum.

W piątek oficjalnie imprezę otworzy prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Wrocław Global Forum odbędzie się po raz szósty. Impreza zakończy się w sobotę. Jej organizatorami są miasto Wrocław, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Atlantic Council.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu