Minister docenia rolę Inspekcji Weterynaryjnej. Będą podwyżki?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska (PAP), (em) | redakcja@agropolska.pl
10-01-2019,10:50 Aktualizacja: 11-01-2019,14:40
A A A

- Nie będzie łączenia inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności - poinformował na spotkaniu z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

- Podjąłem decyzję, że nie będzie łączenia inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności. Jestem po rozmowach z ministrem zdrowia, z szefem Państwowej Inspekcji Sanitarnej i z szefami związków zawodowych - powiedział szef resortu.

protest, ozzpiw, protest inspekcji weterynaryjnej

Związkowcy apelują do lekarzy weterynarii o solidarność

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej opublikował list skierowany do izb lekarsko-weterynaryjnych, w którym tłumaczy, dlaczego od trzech tygodni trwa akcja protestacyjna pracowników IW....

W spotkaniu uczestniczył też wiceminister Szymon Giżyński oraz Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii. Rozmawiano na temat bieżących zadań, jakie stoją przed inspekcją oraz postulatów, z którymi lekarze weterynarii zwracają się do ministra rolnictwa.

Ardanowski zaznaczył, że IW jest instytucją, której rola staje się coraz ważniejsza m.in. ze względu na to, że Polska jest coraz większym producentem i eksporterem żywności.

- Jesteśmy w trudnej sytuacji w zakresie afrykańskiego pomoru świń. To jest wojna z ASF, dlatego nie będziemy eksperymentować. Jednym z elementów tej walki jest ograniczanie populacji dzików - mówił minister polityk. Podkreślił, że zwalczanie ASF, to aktualnie najpilniejsze zadanie, również dla pracowników inspekcji. Minister wskazał także na potrzebę poprawy współpracy lekarzy weterynarii z rolnikami.

- Wszędzie przy obrocie artykułami rolno-spożywczymi potrzebna jest Inspekcja Weterynaryjna. Zarówno w obrocie krajowym, jak i międzynarodowym. Łatwość transportu i przemieszczania się po świecie sprawiają, że praca instytucji jest niezbędna. Działania inspekcji upewniają naszych partnerów handlowych w Unii Europejskiej i na świecie, że żywność w Polsce jest pod kontrolą i jest bezpieczna. Inspekcja Weterynaryjna gwarantuje to w imieniu państwa - powiedział minister.

Minister zadeklarował podjęcie działań na rzecz poprawienia sytuacji finansowej pracowników IW. Jednocześnie zgodnie z jego decyzją, dalsze działania w zakresie postulatów o charakterze organizacyjnym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, będzie prowadził wiceminister Giżyński.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj