Małopolska najmniej zagrożona suszą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
06-07-2019,9:05 Aktualizacja: 06-07-2019,9:06
A A A

Szkody spowodowane suszą rolniczą - ze względu na położenie geograficzne i niski udział procentowy gleb lekkich kategorii I i II (gleby lekkie - głównie piaszczyste) - województwo małopolskie będzie odczuwało w najmniejszym stopniu spośród wszystkich województw w kraju.

Poinformowała o tym w piątek PAP rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

Rzeczniczka dodała, że obecnie w województwie brak jest podstaw do przyjmowania wniosków i szacowania szkód powstałych na skutek suszy rolniczej. - Nie otrzymaliśmy też takich wniosków - wyjaśniła.

nawadnianie gospodarstw, niedobór wody, jan krzysztof ardanowski, sejm, mała retencja

Maksymalnie 100.000 zł na gospodarstwo. Rusza pilotażowy program

- Maksymalne dofinansowanie budowy małej retencji wyniesie 100 tys. zł na gospodarstwo - zapowiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Pierwszy nabór wniosków ruszy w sierpniu. Szef resortu zaznaczył, że "w ramach...

W 2019 r. wg ostatniego V raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG-PIB) w Puławach za okres 1 maja - 30 czerwca najniższe wartości spadku klimatycznego bilansu wodnego (-63) w Małopolsce odnotowano w gminie Mędrzechów (powiat dąbrowski), przy czym wartości progowe dla gleb kategorii I (piaski) w raportowanym okresie są znacznie wyższe - np. (- 142 ) dla zbóż jarych i rzepaku i (-154) dla zbóż ozimych.

- Sytuacja oczywiście może ulec zmianie - podkreśliła rzeczniczka. Kolejny raport IUNG-PIB w Puławach dotyczący zagrożenia suszą powinien być opublikowany 10 lipca za okres od 11 maja do 10 lipca.

Susza - na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - jest od 2009 r. monitorowana przez IUNG-PIB w Puławach, który raportuje to zjawisko w okresie od 21 marca do dnia 30 września, w oparciu o spadek klimatycznego bilansu wodnego (KBW), określony dla poszczególnych grup upraw i kategorii glebowych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021