Ludowcy pytają, ile pieniędzy "zmarnotrawił" Obajtek jako szef ARiMR

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Edyta Roś PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2021,10:40 Aktualizacja: 23-03-2021,18:21
A A A

Chcielibyśmy zapytać, ile pieniędzy z naszych podatków - wszystkich Polek i Polaków - "zmarnotrawił" Daniel Obajtek będąc prezesem ARiMR, a później zajmując kolejne stanowiska - podkreślili politycy PSL.

Poseł Stefan Krajewski zwracał uwagę na konferencji prasowej w Sejmie na ukazujące się coraz bardziej "bulwersujące" informacje o tym, ile pieniędzy obecny prezes PKN Orlen, dawniej szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarobił dzięki zajmowanym funkcjom.

Stefan Krajewski, Miłosz Motyka, PSl, Krajowy Plan Odbudowy, wydatki na rolnictwo

PSL: rządowy plan skandaliczny dla wsi. Posłowie czekają na ministra

Wiemy, że Grzegorz Puda, minister rolnictwa nie pracował nad Krajowym Planem Odbudowy, ale liczymy, że przynajmniej w sferze konsultacji międzyresortowych weźmie udział - mówią politycy PSL i zapewniają, że są gotowi do współpracy....

Dodał, że w ubiegłym roku zapytał ministerstwo rolnictwa, ile pieniędzy kosztowały podejmowane decyzje dotyczące zwolnień w Agencji i innych instytucjach rolniczych. Jak poinformował, otrzymał odpowiedź, że wypłacono ponad 2 mln zł w ramach odszkodowań w ARiMR, a w sumie ponad 3 mln zł.

- Nie może być tak, że prezes największej agencji płatniczej w Europie robi czystki polityczne, bo ponad tysiąc osób zostało zwolnionych z instytucji, tylko dlatego, że nie zostali zatrudnieni przez Prawo i Sprawiedliwość - powiedział polityk.

Zdaniem Miłosza Motyki, rzecznika PSL "ta skandaliczna sprawa ma dwa wymiary". - Pierwszy to traktowanie pieniędzy publicznych i wyrzucanie ich w błoto przez "Don Orleone" jak kolokwialnie nazywany jest Daniel Obajtek. I tak naprawdę te polityczne zabawy, którymi był obdarzany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, które spowodowały utratę kilku milionów złotych - zaznaczył.

W jego ocenie, wszyscy straciliśmy na politycznych grach Daniela Obajtka, które koncentrowały się tylko na tym, aby do agencji jemu podległej trafiali "sami swoi", politycy z politycznego nadania PiS.

Według Motyki, drugim wymiarem był wymiar etyczny i moralny. - Daniel Obajtek podejmując te decyzje po prostu łamał prawo, działał bezprawnie, łamał Kodeks pracy, co potwierdzają wyroki sądów. Będziemy pytać ministerstwo rolnictwa o to, ile pieniędzy straciło państwo polskie, wszyscy podatnicy w wyniku bezprawnych działań prezesa Obajtka - zapowiedział.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu