Lubuskie Centrum Winiarstwa już działa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Dariusz Kucman | redakcja@agropolska.pl
12-10-2015,7:30 Aktualizacja: 11-10-2015,23:15
A A A

Lubuskie Centrum Winiarstwa ma pełnić rozmaite funkcje – reprezentacyjną, turystyczną, rekreacyjną, dydaktyczną i muzealną. Utworzony kosztem 4 mln zł obiekt w Zaborze, oddano właśnie do użytku. Aż 99 proc. tych środków pochodzi z unijnego dofinansowania.

– W budynku złożonym z trzech części można znaleźć coś i dla duszy, i coś dla ciała. W centralnej części obiektu, w punkcie informacji turystycznej, dowiemy się m.in. o Lubuskim Szlaku Wina i Miodu. W sali konferencyjnej weźmiemy udział w warsztatach winiarskich, somelierskich lub kulinarnych. W jednym z dwóch skrzydeł wejdziemy do części dydaktycznej z salą multimedialną, leżakownią, ekspozycją winiarską oraz halą pokazową, w której zapoznamy się z procesem produkcji wina – podaje Marzena Toczek z biura prasowego lubuskiego urzędu marszałkowskiego.

Jak dodaje, drugie skrzydło – to bardziej dla duszy – stanowić będzie część rekreacyjna z kuchnią, salonem do degustacji win i otwartą wiatą, pod którą można się delektować serwowanymi potrawami i napojami.

W Zaborze powstaje Lubuskie Centrum Winiarstwa

Lubuskie Centrum Winiarstwa już rośnie

Sala multimedialna, ekspozycyjna, leżakownia, a przede wszystkim winnica - to wszystko znajdzie się w Lubuskim Centrum Winiarstwa, które powstaje w Zaborze. - Prace idą zgodnie z założeniami. Całość projektu zakończymy w drugiej połowie...

Przewidziane są także inne funkcje. Centrum winiarstwa ma stanowić także bazę naukowo-dydaktyczną umożliwiającą kształcenie studentów na kierunku winiarskim oraz ośrodek doradztwa dla winiarzy. Docelowo ma się tam również znajdować oddział Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli, które będzie zarządzać całą inwestycją w imieniu marszałka.

– Na sztandarach regionu lubuskiego niesiemy poprzez wieki winiarstwo. Nie było łatwo odrodzić tradycje, ale mamy fantastycznych mieszkańców, którzy mają pasję i pokochali właśnie winiarstwo. To mający swoją winnicę tuż obok Krzysztof Fedorowicz wypatrzył to miejsce i zaraził nas wszystkich miłością do tych zboczy. Udało się! Jest 13 winiarzy, którzy podjęli ryzyko. Są już nasadzenia na winnicy, są prawdziwe winnice na szlaku wina i miodu – mówiła podczas uroczystego otwarcia obiektu w Zaborze marszałek województwa Elżbieta Anna Polak.

Lubuskie Centrum Winiarstwa już w przyszłym roku

Coraz bliżej powstania Lubuskiego Centrum Winiarstwa. Po kilku spotkaniach między samorządem województwa, wykonawcą i winiarzami, znane są już szczegóły całej inwestycji. Centrum ma zostać oddane do użytku w lipcu przyszłego roku....

Podkreślała jednocześnie rolę wielu podmiotów w tworzeniu lubuskiego centrum, a także miejscowych winiarzy. To właśnie oni mają być prawdziwymi gospodarzami tego miejsca. Jak podkreślają, powstanie centrum to wielka nobilitacja dla województwa. – To bardzo ważny krok, który będzie budował i buduje tożsamość regionu. Województwo lubuskie na arenie międzynarodowej jest postrzegane jako miejsce, gdzie odradzane są tradycje winiarskie. Takie miejsce będzie tylko potwierdzeniem że wszystkie dotychczasowe kroki i rozwijające się winnice są potrzebne by integrować środowisko i budować markę na zewnątrz – mówiła podczas uroczystości inauguracyjnej Kinga Kowalewska-Koziarska, właścicielka winnicy KINGA

Lubuskie Centrum Winiarstwa ma służyć także promocji regionalnych produktów. – Podpatrzyliśmy na fermie we Francji, że oprócz winnicy produkuje się regionalne produkty. My też mamy znakomitą żywność – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu