Łódź liczy na Chińczyków. Miasto chce zyskać na wymianie handlowej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-07-2016,7:50 Aktualizacja: 15-07-2016,9:09
A A A

Mamy okazję zmienić niekorzystny bilans handlowy z Chinami - podkreślił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, który w czwartek odwiedził Specjalną Strefę Ekonomiczną w Łodzi, w przeddzień wizyty w ŁSSE delegacji przedsiębiorców z Chin.

- Mając szczególny sentyment dla Łodzi, chciałem zobaczyć, jakie przełożenie na to miasto mają niektóre moje podróże i kontakty zagraniczne. Jednym z istotnych partnerów gospodarczych i handlowych są dla nas Chińczycy. Mamy niesłychanie niekorzystny bilans handlowy z Chinami, importujemy towary za ok. 20 mld dolarów, a sprzedajemy do Chin za ok. 2 mld - zaznaczył Waszczykowski.

Pociąg cargo z polską żywnością wyruszy z Łodzi do Chin

Polskie piwo, soki, woda mineralna i wyroby cukiernicze znalazły się w "eksportowym” pociągu, który w poniedziałek wieczorem wyruszy z Łodzi do chińskiego Chengdu. To inauguracja regularnej linii cargo, która do tej pory -...
Jak dodał, ta niekorzystna sytuacja może się zmienić, ponieważ stosunki bilateralne poprawiają się; w ubiegłym roku wizytę w Chinach złożył prezydent Andrzej Duda, w tym roku Polska gościła prezydenta chińskiego.

- Będziemy kontynuować współpracę na wysokich szczeblach politycznych, ale musi ona przełożyć się na grunt gospodarczy - wyjaśnił minister.

Waszczykowski przypomniał, że Łódź od kilku lat rozwija połączenie kolejowe cargo z miastem Chengdu w chińskiej prowincji Syczuan; w związku z tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych powołało polski konsulat.

- ŁSSE jest także przygotowana do rozwijania partnerstwa polsko-chińskiego. Mam nadzieję, że w przyszłości oficjalne wizyty gości z Chin będą się odbywały nie tylko w Warszawie, ale także w regionach - szczególnie w Łodzi - dodał.

Prezes ŁSSE Marek Michalik poinformował, że na piątek zaplanowano w ŁSSE wizytę delegacji kilkudziesięciu przedsiębiorców z Chin.

Poleć
Udostępnij