Leśnicy mają do sprzedania drewno, którego ceny biją rekordy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-02-2017,14:00 Aktualizacja: 03-02-2017,16:35
A A A

Ok. 1 tys. metrów sześciennych cennego drewna przeznaczyła w tym roku do sprzedaży Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie. Sprzedaż surowca w formie przetargu submisyjnego odbędzie się 15 lutego br.

Jak poinformował PAP naczelnik wydziału gospodarki drewnem RDLP w Krośnie Mieczysław Zaniewski, na składach submisyjnych w Oleszycach i Uhercach najwięcej jest drewna dębu - ok. 600 metrów sześciennych, co stanowi ponad połowę oferty.

sprzedaż drewna, Krotoszyn,  Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego, Lasy Państwowe, drewno, pieniądze

Zapłacili 5450 zł za metr drewna

19 stycznia już po raz 26. zorganizowano Międzynarodową Aukcję Cennego Drewna Dębowego w Krotoszynie. To najstarsza giełda surowca drzewnego w Polsce. "Losy" na tegoroczną aukcję pochodziły aż z 10 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji...
- To oczywiście efekt rozpoznania rynku, bo największym popytem cieszy się właśnie drewno dębowe. Zwyczajowo wysokie ceny osiągają pojedyncze kłody drewna jaworowego. Nasza oferta została skonfigurowana w taki sposób, aby w całości znalazła nabywców - dodał.

Drewno, które zostanie sprzedane, wybrano spośród surowca pozyskanego w toku normalnych cięć hodowlanych na terenie nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Krośnie. W tym roku największą pulę zaoferowały nadleśnictwa Leżajsk i Strzyżów.

Na nabywców oczekuje też, oprócz dębu, drewno jesionowe oraz jaworowe, pochodzące głównie z bieszczadzkich drzewostanów. W mniejszych ilościach wystawiono drewno buka, olszy, wiązu, czereśni i klonu zwyczajnego. Jak zaznaczył Zaniewski, kupcy mogą oglądać surowiec w dniach 8-14 lutego.

DNA drewna zdradziło rolnika. Leśnicy udowodnili kradzież

- I co mi zrobicie, jak drewna nie ma? - pytał w trakcie przeszukiwania gospodarstwa rolnik z województwa warmińsko-mazurskiego. Leśnicy udowodnili mu jednak, że wyrąbał i ukradł okazały świerk.   Sprawa ma początek w sierpniu 2014...
Submisje w RDLP w Krośnie to jedne z większych w Europie przetargów na drewno cenne, zwłaszcza gatunków liściastych. Odbywają się one nieprzerwanie od 2000 roku.

Każdego roku o prawo zakupu najcenniejszego drewna ubiega się kilkadziesiąt firm. Większość z nich to krajowi producenci okleiny, ale są również kupcy z Austrii, Estonii, Niemiec, Słowacji, a nawet Japonii.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tys. ha. Lesistość tego regionu wynosi 38 proc.

Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc., co sprawia, że woj. podkarpackie jest na drugim miejscu pod tym względem w kraju.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement