Lekcje biologii na żywo. Dziedzictwo przyrodnicze pod ochroną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Inga Domurat PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-04-2018,8:55 Aktualizacja: 25-04-2018,9:04
A A A

Nowy ogród botaniczny powstaje na ponad 2-hektarowej działce w Niegoszczy, kilka kilometrów od nadmorskiego Mielna. Jego budową zajęła się fundacja Regnum Vegetable, która na ten cel uzyskała ponad 2 mln zł dotacji w ramach RPO WZ 2014-2020.

Jak poinformowały służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie ogród ma być miejscem ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

UMCS, rośliny, nazwy roślin, Noc Muzeów 2017, ogród botaniczny UMCS

Noc Muzeów w lubelskim Ogrodzie Botanicznym

Wieczorny spacer po ogrodzie połączony z gawędą o gwarowych nazwach roślin zaplanowali pracownicy Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z okazji Nocy Muzeów. - Zapraszamy na magiczny spacer, dzięki...

Posadzonych zostanie w nim kilkaset rodzimych gatunków drzew, kwiatów i krzewów. Wzbogacą je trawniki i rabaty ozdobne.

W ramach inwestycji powstanie budynek gospodarczy, szklarnia, obiekt techniczny, oczko wodne, chodniki, ścieżki spacerowe oraz tarasy widokowe. Powstająca w Niegoszczy atrakcja ma służyć pasjonatom ogrodnictwa, kolekcjonerom roślin, szkółkarzom, naukowcom, ale także mieszkańcom regionu. Z kolei dla dzieci i młodzieży to idealne miejsce na odbycie lekcji biologii na żywo.

Prace przy budowie ogrodu już trwają i mają zakończyć się do 31 października (udostępniony zostanie w przyszłorocznym sezonie wegetacyjnym). Koszt inwestycji to 2,4 mln zł, z których ponad 2 mln zł stanowi unijną dotację przyznaną po rozstrzygnięciu konkursu przez Urząd Marszałkowski w ramach RPO WZ 2014-2020.

Na 12 złożonych wniosków z województwa zachodniopomorskiego, trzy otrzymały dotację, w tym mieleńska fundacja Regnum Vegetable.

Ogród botaniczny w Niegoszczy będzie czwartym na Pomorzu Zachodnim, po ogrodach tematycznych "Hortulus" w Dobrzycy, ogrodzie dendrologicznym w Przelewicach i ogrodzie botanicznym w Szczecinie. Poprowadzi je mieleńska fundacja, która powstała w 2016 r. i jej celem jest rozwijanie i promowanie w Polsce ogrodnictwa roślin ozdobnych.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu