Kujawy promują gęsinę. Nie tylko na św. Marcina

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (bea) | redakcja@agropolska.pl
09-11-2015,12:20 Aktualizacja: 09-11-2015,22:05
A A A

Akcję „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”, propagującą potrawy i wyroby z mięsa gęsiego, jako smaczne i zdrowe, po raz siódmy zorganizował samorząd województwa. Przygotowano liczne festyny, pokazy, wykłady i konkursy.

„Do gęsiny nie trzeba już nikogo zachęcać. Wiadomo, że smakuje wyśmienicie, jest zdrowa i elegancko się prezentuje na talerzach i półmiskach. Wiadomo też, że najlepsza jest ta kujawsko-pomorska. Nasza kampania to sposób na wspólne świętowanie, na dobrą zabawę, na spędzenie czasu z rodzinami, z sąsiadami, z ludźmi, którzy tak jak my chcą celebrować rocznicę odzyskania niepodległości radośnie i z dumą” - podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Jak co roku przygotowano dwa tysiące gęsich tuszek, które mieszkańcy regionu mogli wygrać w konkursach, przeprowadzonych przez lokalne media. W Stacji Naukowej PAN w Paryżu odbyła się konferencja naukowa "Gdy kuchnia spotyka naukę. Gęsina świętomarcińska w kontekście odnawiania polskich i francuskich kontaktów naukowych", w której wzięli naukowcy z kilku ośrodków Francji i Polski.

Wielkopolska jest jednym z regionów, w którym produkuje najwięcej gęsiny w Polsce

W Wielkopolsce rozdano pisklęta gęsi

Rolnicy, gospodarstwa agroturystyczne i koła gospodyń wiejskich otrzymały w Ostrzeszowie (Wielkopolskie) ponad pół tysiąca piskląt gęsi. - Zależy nam, aby gęsina wróciła do Wielkopolski i chcemy promować hodowlę przyzagrodową. Ludzie...

Wiele restauracji w kraju włączyło się do akcji i w okolicach dnia św. Marcina serwuje dania z mięsa kujawskiej gęsi owsianej. W weekend poprzedzający dzień św. Marcina zorganizowane zostały jarmarki w Bydgoszczy i Toruniu, na których można było skosztować i kupić do domu przygotowane przez restauratorów specjały, m.in. żołądki duszone w cebuli i kaszotto z gęsiny i kapustą.

Zwieńczeniem akcji "Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina" będzie 10 i 11 listopada Festiwal Gęsinowy w Przysieku k. Torunia. Uczestnicy będą mogli m.in. obejrzeć pokazy przyrządzania gęsiny przez specjalistów znanych z telewizyjnych programów kulinarnych, skosztować dania i wyroby dużych firm i rodzinnych gospodarstw, kupić wydawnictwa i posłuchać muzyki. W Święto Niepodległości zaplanowano też festyn gęsinowy w Rypinie.

akcja Gęsina na św. Marcina, dania z gęsiny, Slow Food Polska

Gęsina na świętego Marcina. Rusza slowfoodowa akcja

Po raz siódmy rusza slowfoodowa akcja "Gęsina na św. Marcina". W tym roku ponad 90 najlepszych polskich restauracji w całym kraju od 6 listopada do 13 grudnia będzie serwować gęsinę w wydaniu autorskim. Akcja opiera się przede...

O starym zwyczaju podawania dań z gęsi 11 listopada świadczy m.in. wiersz Kaspra Twardowskiego z 1630 r., którym pisał: "Polacy zaś ten zwyczaj mają, dzień świętego Marcina gęś tłustą piekają".

Potwierdzenie tego zwyczaju można znaleźć też licznych przysłowiach i powiedzeniach, m.in.: "Święto Marcina - dużo gęsie się zarzyna", "Na świętego Marcina lepsza gęś niźli zwierzyna", "Na Marcina gęś do komina", "Gdy Marcinowa gęś po wodzie, będzie Boże Narodzenie po wodzie".

W wielu miejscowościach regionu przetrwała tradycja sporządzania potraw z gęsiny. Największym powodzeniem do dziś cieszą się półgęski, znane też, jako półgąski lub pierśniki. Wytwarza się je z gęsich piersi ze skórką, które się pekluje i oplata sznurkiem jak baleron, a następnie wędzi się. Wędzone półgęski ważą zwykle 1,2-1,8 kg. Po pokrojeniu plastry otoczone są warstewką tłuszczu i skóry.

Swoich amatorów ma też znana od wieków zupa zwana czarniną (czerniną), przyrządzana nie tylko z mięsa i krwi kaczek, ale też gotowana na gęsinie. Zarówno półgęski i czarnina kujawska zostały umieszczone na liście produktów tradycyjnych, prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Region kujawsko-pomorski szczyci się hodowlą doskonałych pod względem smaku i właściwości odżywczych gęsi kołudzkich. Gęś biała kołudzka to odmiana hodowana w renomowanym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej k. Inowrocławia, który dostarcza materiał hodowlany dla gęsich ferm w całej Polsce. Znana jest też gęś rypińska, będąc lokalną odmianą.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu