KRUS wysyła ważne dokumenty. Co z nimi zrobić?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-02-2021,18:30 Aktualizacja: 08-02-2021,18:56
A A A

Rozpoczęła się wysyłka deklaracji podatkowych PIT za 2020 rok - poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Kto dostaje takie dokumenty?

KRUS wysyła je w nieprzekraczalnym terminie do 1 marca emerytom i rencistom, którzy w 2020 roku chociaż raz pobrali jakiekolwiek rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe (np. emeryturę, okresową emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną) lub rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

zaliczki na podatek dochodowy,  składki na ubezpieczenie zdrowotne, krus

KRUS pobierze zaliczki. Na jakich zasadach?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - w związku z rozpoczęciem nowego roku podatkowego - poinformowała, że w 2021 r. zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie pobierała na takich samych zasadach. Co miesiąc...

"Deklaracje PIT otrzymają też osoby, które pobrały tzw. niezrealizowane świadczenie po osobie zmarłej (emeryturę lub rentę przysługującą zmarłemu, nie dotyczy to zasiłków pogrzebowych) lub alimenty potrącane ze świadczenia wypłacanego przez KRUS" - wskazuje Kasa.

Wśród rozsyłanych formularzy są:

  • PIT-40A - roczne obliczenie podatku emeryta/rencisty
  • PIT-11A - informacja o dochodach uzyskanych przez emeryta/rencistę
  • PIT-11 - informacja o dochodach dla osób, które otrzymały świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącane ze świadczenia wypłacanego przez KRUS

Co istotne, każdy po otrzymaniu PIT-11A lub PIT-11, powinien sam złożyć zeznanie podatkowe (formularz PIT-36 lub PIT-37) we właściwym urzędzie skarbowym (w formie papierowej lub drogą elektroniczną) najpóźniej do 30 kwietnia.

W tym terminie każdy emeryt/rencista, który chce skorzystać z ulg podatkowych lub z rozliczenia podatku razem z małżonkiem bądź z dzieckiem (w przypadku osób samotnych), również sam składa zeznanie podatkowe (PIT-37 lub PIT-36).

"Natomiast emeryt/rencista, który chce przekazać 1 proc. podatku na rzecz innej niż wybranej w roku ubiegłym organizacji pożytku publicznego, powinien złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-OP" - podkreśla KRUS.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement