KRUS ma już 30 lat. Cieszy się zaufaniem rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-12-2021,8:05 Aktualizacja: 13-12-2021,8:09
A A A

Na konferencji z okazji 30-lecia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa powiedział, że KRUS cieszy się ogromnym zaufaniem rolników.

Prezydent Andrzej Duda, jako honorowy patron spotkania wskazał w liście do jego uczestników, że Kasa jest istotną instytucja współtworzącą system ubezpieczeń społecznych w Polsce.


emerytury i renty rolnicze, krus, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, świadczenia

Wyższe progi w KRUS. Na taki przychód można sobie pozwolić

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała, że od 1 grudnia zmieniają się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych. Teraz kwoty przychodu powodujące zmniejszenie/zawieszenie...

"W przekonaniu, że historia patriotycznych zasług mieszkańców terenów wiejskich, obecna społeczna i gospodarcza pozycja rolników w naszym kraju, oraz uwarunkowania ich życia i odpowiedzialnej pracy, wymagają szczególnego rodzaju instrumentu polityki społecznej" - ocenił.

Prezydent podkreślił profesjonalizm i zaangażowanie kierownictwa oraz pracowników KRUS z jakim pełnią służbę publiczną. Wskazał, że codzienną pracą budują prestiż instytucji, a przez to zaufanie i szacunek wobec Rzeczpospolitej. Na koniec Duda życzył kierownictwu i pracownikom Kasy, kolejnych dekad rozwoju oraz satysfakcji płynącej z realizacji niezwykle ważnej misji.

Obecny na jubileuszowej konferencji minister Kowalczyk podkreślił z kolei, że KRUS cieszy się ogromnym zaufaniem rolników, m.in. dzięki zaangażowaniu ponad 6 tys. pracowników Kasy. - Przez 30 lat KRUS dawał poczucie bezpieczeństwa aktywnym rolnikom, którzy odprowadzali składki, daje też gwarancje bezpieczeństwa rolnikom, którzy już przestali być aktywni zawodowo, a stali się beneficjentami KRUS - wskazał.

emerytury i renty rolnicze, zus, krus, gus

Świadczenia z KRUS. O ile mniej dostają rolnicy-emeryci od innych?

Główny Urząd Statystyczny podsumował 2020 rok w zakresie rent i emerytur. Przeciętna miesięczna emerytura z KRUS to niecałe 1400 zł, czyli grubo ponad 1000 zł mniej niż z pozarolniczego systemu ubezpieczeń. Według wyliczeń Urzędu, łączna...

Szef resortu podkreślił też znaczenie i efektywność działań podejmowanych przez Kasę w zakresie bezpieczeństwa warunków pracy i zmniejszenie wypadkowości w rolnictwie. Zwrócił również uwagę, na działania w zakresie opieki zdrowotnej, opiekuńczej i wychowawczej.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę w liście do uczestników spotkania, że dzięki powołaniu KRUS, rolnicy indywidualni zajęli właściwe miejsce w strukturze całego społeczeństwa.

O znaczeniu Kasy mówił również Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. - Działalność KRUS przede wszystkim przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa w rolników i ich rodzin, choć nie tylko w zakresie wypłaty świadczeń emerytalnych czy zdrowotnych - zaznaczył.

Jak podkreśli, niezwykle ważna jest ta działalność profilaktyczna, czyli zapobieganie wypadkom w rolnictwie, które w przeszłości często się zdarzały. - W tym zakresie jest wielki postęp, co jest efektem działalności KRUS - dodał.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu