KRIR: dla rolników "vatowców" zerowa stawka VAT jest niekorzystna

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2022,11:10 Aktualizacja: 13-01-2022,11:58
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych, po przeanalizowaniu ewentualnych skutków obniżenia podatku VAT, wystąpiła do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa wskazując, że dla rolników tzw. vatowców rozwiązania te nie będą korzystne.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek o przyjęciu tarczy antyinflacyjnej 2.0. Zgodnie z nią do zera ma spaść VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc., z 23 do 8 proc. ma spaść stawka tego podatku na paliwa silnikowe, a z 8 proc. do zera na nawozy.

vat na żywność, nawozy, Mateusz Morawiecki, tarcza antyinflacyjna

VAT na żywność i nawozy obniżony do zera

W ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej obniżamy do zera VAT na żywność i nawozy - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej. - Już od 1 lutego na sześć miesięcy, czyli do końca lipca do zera obniżamy VAT na żywność....

Jak argumentuje KRIR, znaczna grupa rolników producentów nie będzie mogła odliczyć od podatku poniesionych wydatków. "W praktyce oznacza to, że rozwiązanie tarczy antyinflacyjnej, które ma w założeniu przeciwdziałać skutkom podwyżek cen m.in. nawozów sztucznych, w rzeczywistości nie okaże się możliwe do wykorzystania dla rolników rozliczających podatek VAT" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej KRIR.

Zdaniem samorządu rolniczego, aby zaproponowane rozwiązanie miało korzystny skutek należałoby wprowadzić zerową stawkę VAT na sprzedaż płodów rolnych.

Jak tłumaczył Wiktor Szmulewicz, szef KRIR zerowa stawka VAT dotyczy jedynie przedsiębiorców sprzedających żywność w sklepach.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu