Krajewski (PSL): punkty dotyczące rolnictwa znajdą się w umowie koalicyjnej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Adrian Kowarzyk PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
09-11-2023,14:35 Aktualizacja: 09-11-2023,14:41
A A A

Nie wiem, ile punktów programowych dotyczących rolnictwa pojawi się w umowie koalicyjnej, natomiast rolnictwo jest dla nas ważne - mówił w czwartek w Studiu PAP sekretarz PSL Stefan Krajewski. Dodał, że w umowie prawdopodobnie zabraknie postulatów tzw. rolniczej dwunastki.

Krajewski w czwartek w Studiu PAP pytany o to, ile punktów dotyczących rolnictwa znajdzie się w negocjowanej przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Lewicę umowie koalicyjnej odpowiedział, że nie jest w stanie określić, ile dokładnie, natomiast "rolnictwo na pewno się pojawi".

„Dwunastka” w umowie?

"Nie wiem, ile punktów, natomiast rolnictwo jest ważne. W naszym programie wyborczym mieliśmy wiele punktów dotyczących rolnictwa, ale też przygotowując listę wspólnych spraw, wspólne uzgodnienia w ramach Trzeciej Drogi, na to rolnictwo stawialiśmy" - powiedział.

Zapytany o to, czy tzw. rolnicza dwunastka może znaleźć się w umowie, powiedział, że pośród posłów i senatorów PSL "nie ma problemów, aby pod nią się podpisać", jednak "pewnie nie znajdzie się w umowie".

koalicja, wybory, rząd, psl, ludowcy, resort rolnictwa, mrirw, minister rolnictwa, sawicki

PSL szykuje się do objęcia resortu rolnictwa. Sawicki wymienił nazwiska kandydatów na ministra

Wszystko wskazuje na to, że resort rolnictwa będzie kierowany przez PSL, mamy kilku kandydatów na szefa tego resortu, posłów: Stefana Krajewskiego, Mirosława Maliszewskiego, Zbigniewa Ziejewskiego i Czesława Siekierskiego -...

"Nie da się wszystkiego wpiąć i zapisać w umowie. Natomiast te punkty, które zgłaszały związki zawodowe, organizacje rolnicze, my nie mamy problemu (ich realizować), będąc w opozycji opowiadaliśmy się za większością tych postulatów" - powiedział.

Ważne zapisy w postulatach

Pytany o to, czy w przypadku niewpisania ich do umowy koalicyjnej, PSL zamierza nadal je realizować w nadchodzącej kadencji Sejmu, odpowiedział twierdząco. "Tam są ważne zapisy po to, abyśmy nie ograniczali produkcji rolnej, w dobie kiedy zapotrzebowanie na żywność na świecie rośnie" - dodał.

"Rolniczą dwunastkę" przygotowały dwie największe związkowe organizacje rolnicze w Polsce - OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych oraz NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Postulaty dotyczą m.in. sprzeciwu wobec ograniczania produkcji mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz ograniczania hodowli zwierząt gospodarskich w Polsce. Sprzeciw dotyczy też zakazu uboju zwierząt rzeźnych na potrzeby religijne.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu