Kosiniak-Kamysz: wieś jest perłą w koronie i nadzieją na lepszą przyszłość

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Rafał Grzyb PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-09-2022,9:20 Aktualizacja: 12-09-2022,9:31
A A A

Ziemia, narodowość i przywiązanie do tradycji chrześcijańskiej to jest dla nas niezwykła cecha - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL podczas ogólnopolskich dożynek tej partii w Gdowie (woj. małopolskie). Zapowiedział, że nadchodzi „czas przyzwoitości, profesjonalistów i skuteczności”.

Polityk podziękował wszystkim, którzy uprawiają ziemię, hodują, są rolnikami, ogrodnikami, sadownikami za pielęgnowanie naszej gospodarki, naszej ziemi.

Władysław Kosiniak-Kamysz, Piątkę dla rolnictwa PSL, ceny nawozów, dopłaty bezpośrednie, Krajowy Program Odbudowy

PSL ma pięć pomysłów na uzdrowienie rolnictwa

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL przedstawił w Rzeszowie "Piątkę dla rolnictwa-pięć pomysłów na to, jak je uzdrowić. - Problemów jest dziś więcej niż radości - powiedział polityk podczas konferencji prasowej poświęconej...

- Robicie to niezależnie od pogody, niezależnie od samopoczucia, niezależnie czy to jest weekend, czy środek tygodnia - dbacie o ziemię, jesteście z niej dumni, jesteście jej strażnikami, jesteście gwarancją ciągłości państwa i jego bezpieczeństwa - podkreślił polityk.

Jak zaznaczył, ten rok był bardzo trudny dla gospodarzy, bo opłacalność w rolnictwie drastycznie spadła. Przez ostatnich 7 lat – wskazał szef ludowców - upadło 120 tysięcy gospodarstw. - Upadło lub zostało zlikwidowanych przez błędy tych, którzy mają najwięcej do powiedzenia, a najmniej robią - wskazywał.

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na brak nawozów sztucznych i wysokie ceny za paliwo, energię elektryczną i gaz, które powodują, że opłacalność prowadzenia gospodarstwa jest niewielka. Podkreślił, że Polskie Stronnictwo Ludowe ma plan i ma pomysł jak to zmienić, żeby było inaczej, żeby można było się rozwijać, żeby można było być dumnym i chętnym do gospodarowania.

Wśród koniecznych do wprowadzenia rozwiązań wymienił m.in. natychmiastowe przywrócenie na pełną skalę produkcji nawozów w Polsce oraz zastosowanie dopłat do tych nawozów, ale nie do hektara, tylko do tony. Opowiedział się za pomocą Ukrainie, ale nie w sposób krzywdzący dla polskich rolników i mieszkańców wsi.

Jak przekonywał szef PSL, wieś jest perłą w koronie i nadzieją na lepszą przyszłość. Zadeklarował też, że praca na wsi będzie się opłacała.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE