Kołodziejczak: na tę chwilę branża zwierząt futerkowych nie będzie ruszana

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
12-02-2024,10:25 Aktualizacja: 12-02-2024,11:53
A A A

Branża zwierząt futerkowych "nie będzie na tę chwilę w żaden sposób ruszana" - zapowiedział w poniedziałek na antenie WP wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

"Nikt nie będzie orać żadnej branży" - powiedział Michał Kołodziejczak w poniedziałek na antenie WP, zapytany o oświadczenie premiera Donalda Tuska, który powiedział w Morągu podczas niedzielnego spotkania w ramach samorządowej kampanii wyborczej, że ma nadzieję na dojście do porozumienia w sprawie hodowli zwierząt futerkowych.

Kołodziejczak podkreślił, że nie ma dzisiaj żadnych projektów rządowych, które są przygotowane.

Zwrócił uwagę, że "mamy teraz dużo ważniejsze tematy". "Proszę, żeby nie szukać jakichś różnic" - powiedział. Zapowiedział też, "branża nie będzie na tę chwilę, w żaden sposób ruszana". Zapytany przez dziennikarza, czy w późniejszym okresie miałoby się to zmienić, wiceminister powiedział, że nie przewiduje, by tak było.

"Chce rozwiązywać najważniejsze problemy, a nie szukać tematów zastępczych" - podsumował Kołodziejczak.

parlament, ochrona zwierząt, hodowla na futra, zwierzęta futerkowe

Posłanka o zakazie hodowli zwierząt futerkowych: będą szczodre odszkodowania. Hodowca: nie chcemy ich, chcemy uczciwie pracować

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych nie powinien budzić kontrowersji. Przygotowane są szczodre odszkodowania dla hodowców - powiedziała PAP posłanka Dorota Olko (Lewica). - Nie chcemy odszkodowań, chcemy uczciwie pracować - zaznaczył Szczepan...

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt przedstawiła posłanka Małgorzata Tracz (KO) podczas posiedzenia komisji sejmowej dotyczącej zakazu hodowli zwierząt futerkowych w ubiegły wtorek. Ma on na celu wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt na futro, który podyktowany jest wieloma czynnikami gospodarczymi, społecznymi, środowiskowymi, epidemiologicznymi, a również etycznymi.

Projekt zakłada, że podmioty i rolnicy prowadzący w dniu wejścia w życie ustawy działalność polegającą na chowie lub hodowli zwierząt futerkowych, będą mogli ją prowadzić do 1 stycznia 2029 roku na podstawie przepisów dotychczasowych. Oznacza to wprowadzenie 5-letniego okresu przejściowego dla około 363 ferm widniejących w rejestrze Głównego Inspektoratu Weterynarii, w tym 14 o statusie działalności zawieszonej.

Przewidziano odszkodowania dla podmiotów i rolników prowadzących w dniu wejścia w życie ustawy działalność polegającą na chowie lub hodowli zwierząt futerkowych, które obejmują wyrównanie straty majątkowej, bez korzyści, które podmiot lub rolnik mógłby osiągnąć, gdyby strata nie powstała.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu