Kłusownicy wpadli na gorącym uczynku. Dzielili się sarną

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-01-2021,12:25 Aktualizacja: 22-01-2021,12:30
A A A

Leśnicy natrafili na dwóch mężczyzn, którzy rozdzielali akurat skłusowaną za pomocą wnyków sarnę. Poszukiwani są natomiast sprawcy uśmiercenia wilczycy.

Stróże prawa z Komendy Powiatowej Policji w Staszowie (woj. świętokrzyskie) zostali poinformowani przez leśników, że w lesie w miejscowości Suchowola zauważyli dwóch mężczyzn, którzy rozdzielali martwą sarnę.

myśliwi, kłusownictwo, Prawo łowieckie, truchło łosia

Myśliwi podejrzani o kłusownictwo. Od kuli padł łoś

Policjanci zatrzymali - jako podejrzanych o kłusownictwo - dwóch mężczyzn posiadających uprawnienia myśliwskie. Jeden z ujętych miał zastrzelić łosia. Gdy oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie (woj. mazowieckie) otrzymał...

Jednego z nich ujęli, natomiast drugi uciekł. Zatrzymany 56-latek miał tłumaczyć, że idąc przez las z kompanem zauważyli leżące we wnykach martwe zwierzę i chcieli zabrać z niej po kawałku mięsa dla psów.

- Na miejsce przybyli staszowscy i połanieccy policjanci, którzy zastali skórę zwierzęcia z kawałkiem mięsa, natomiast pozostałą cześć zabrał uciekający mężczyzna. W niespełna trzy godziny po otrzymaniu informacji o zdarzeniu kryminalni ze Staszowa zatrzymali drugiego z mężczyzn. Mieszkańcy gminy Osiek w wieku 56 i 52 lata noc spędzili w areszcie - informuje mł. asp. Joanna Szczepaniak, oficer prasowy KPP w Staszowie.

W trakcie wykonywanych następnego dnia czynności prawda ujrzała światło dzienne. 56-latek przyznał bowiem, że wspólnie z 52-letnim towarzyszem założyli wnyki, na które złapała się sarna.

- Dwaj kłusownicy usłyszeli zarzuty, do których popełnienia się przyznali. Będą odpowiadać przed sądem. Za polowanie przez osobę nieposiadającą do tego uprawnień ustawodawca przewidział karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności - wskazuje policjantka.

kłusownictwo, Walinna, powiat radzyński, Piotr Mucha, Ewa Rejn-Kozak

Kłusowali, bo… nie mieli co robić

Brakiem zajęcia w świątecznym okresie tłumaczyli swoje zachowanie dwaj mężczyźni przyłapani na kłusownictwie. Za nielegalny i brutalny połów zarzuty usłyszeli także dwaj inni amatorzy darmowych ryb. W miejscowości Walinna (pow. radzyński,...

Ofiarę kłusowników - martwą wilczycę - znaleziono z kolei na terenie Nadleśnictwa Daleszyce (RDLP w Radomiu).

"Truchło wilczycy leżało w młodniku jodłowym, z dala od uczęszczanych szlaków. Na szyi wilka była zaciśnięta pętla ze stalowej linki. Wszystko jednak wskazuje, że wilczycę podrzucono w to miejsce, gdyż sidła były odcięte, a na miejscu nie było śladów walki o życie. Najprawdopodobniej wilczyca złapała się we wnyki zastawione na sarny i w męczarniach skonała. Kłusownik zaś, by utrudnić śledztwo, przeciągnął wilka w inne miejsce" - czytamy w serwisie Lasów Państwowych.

Pracownicy Nadleśnictwa Daleszyce poinformowali o zdarzeniu Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Kielcach, powiatowego lekarza weterynarii w Kielcach, Państwową Straż Łowiecką w Kielcach oraz policję. Stróże prawa wszczęli postępowanie zmierzające do wykrycia sprawcy przestępstwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021