Kary za pobieranie wody do pojenia zwierząt. "Biurokratyczny absurd"
Znieść kary dla rolników za pobór wody dla zwierząt z własnej studni – wnioskują autorzy raportu „21 postulatów dla wolności rolnictwa”.
Według nich, kary spotykają rolników pobierających więcej niż 5 metrów sześciennych wody dziennie z własnych studni - nawet jeśli chodzi o napojenie zwierząt.
„Brakuje jasnych przeliczników zużycia wody na DJP (duże jednostki przeliczeniowe), przez co identyczne gospodarstwo w jednym województwie uchodzi bez szwanku, a w innym płaci się kary” – wskazano w raporcie.

Siekierski: gospodarowanie wodą w rolnictwie wymaga uwagi
Jak w nim podkreślono, ujednolicenie przepisów i wprowadzenie jasnych norm zużycia wody na DJP zlikwiduje przestrzeń do arbitralnych decyzji urzędników/inspektorów.
„Rolnicy odzyskają pewność prawną, a zwierzęta wodę bez biurokratycznych absurdów. To elementarne prawo do użytkowania własnych zasobów bez fiskalnego szantażu” – czytamy w opisie koncepcji, której wdrożenie miałoby ułatwić życie rolnikom w kwestii m.in. pojenia zwierząt.
Przypomnijmy, że raport powstał z inicjatywy think-thanku Warsaw Enterprise Institute w koalicji z m.in. ekspertami rolnymi. Wcześniej opisywaliśmy inne postulaty z 21 rekomendacji deregulacyjnych zawartych w dokumencie, dotyczące m.in. paliwa rolniczego (tutaj), tworzenia przepisów rolnych (tutaj), uproszczeń procedur (tutaj), a także kwestii dronów dla rolnictwa (tutaj).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś