Jest "zielone światło" na zmianę przepisów dotyczących łowiectwa?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-09-2021,16:30 Aktualizacja: 23-09-2021,17:43
A A A

Jest zgoda prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego na zajęcie się projektem ustawy dot. łowiectwa. Chodzi o powołanie Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej. Będzie to poselski projekt - poinformował w czwartek prezes rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski.

- Po wielu latach pracy, nastąpił przełom, jeżeli chodzi o gospodarską łowiecką (...) przygotowana przez nas ustawa trafi pod obrady Sejmu" - mówił na konferencji prasowej Izdebski. - Jestem po rozmowach z prezesem Kaczyńskim i premierem Morawieckim i obaj panowie stwierdzili, że bez tej ustawy, bez tej reformy, walka z ASF nie ma sensu, nie ma żadnego odwrotu, ta ustawa musi pójść  - powiedział Izdebski.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

ASF. Wybuchło 104. ognisko choroby

Główny lekarz weterynarii poinformował o wybuchu 104. ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2021 roku. Tym samym ich liczba przekroczyła odnotowaną w całym 2020 r., w którym służby potwierdziły łącznie 103 ogniska. Ognisko ASF...
Wyjaśnił, że od wielu lat rozmawia z rządzącymi, co trzeba zrobić by wygrać walkę z afrykańskim pomorem świń, który dziesiątkuje stada trzody chlewnej. Teraz przyznali mu rację, że jego propozycje są dobre. Zdaniem Izdebskiego, bez głębokiej reformy łowiectwa w Polsce nie uda się opanować ASF.

Przypomniał, że obecnie gospodarka łowiecka prowadzona jest na "starych, komunistycznych zasadach", na podstawie dekretu Bieruta z 1952 r. i przez archaiczny Polski Związek Łowiectwa, który czerpie z niej zyski, nie odprowadzając żadnych danin na rzecz Skarbu Państwa. Zaznaczył, że dzikie zwierzęta są własnością państwa, a profity z ich uboju czerpie wyłącznie PZŁ. Dodał, że ministerstwo finansów nie ma nawet orientacji, jaki może być dochód z prowadzonej gospodarki łowieckiej.

Projektowana ustawa ma powołać Agencję Rozwoju Gospodarki Łowieckiej na wzór KOWR czy ARiMR. - Cały monopol, który ma dziś Polski Związek Łowiecki zostanie odebrany na rzecz Agencji - wyjaśnił Szef rolniczego OPZZ. Jednocześnie zaznaczył, że nowa ustawa nie przewiduje likwidacji PZŁ.

postrzelenie podczas polowania, Załakowo, gmina Sierakowice, Karolina Jędrzejczak

Myśliwy postrzelił 14-latka. Myślał, że to dzik

Policjanci z Kartuz (woj. pomorskie) wyjaśniają okoliczności postrzelenia 14-letniego chłopca podczas polowania w Załakowie (gm. Sierakowice) na Kaszubach. Nastolatek trafił do szpitala. Karolina Jędrzejczak, pełniąca obowiązki oficera prasowego...
Prezesa Agencji ma powoływać premier. Będzie 16 oddziałów, nie będzie rozdawnictwa, gdzie myśliwi obwody łowieckie dostają prawie za darmo, ale będą organizowane przetargi na ich dzierżawienie - prezes OPZZ RIiOR przedstawiając założenia ustawy.

Dzierżawca obwodu będzie zobowiązany do właściwiej gospodarki łowieckiej np. do utrzymywania bezpiecznej populacji dzika na poziomie 0,1 zwierzęcia na km.kw., by choroba się nie rozprzestrzeniała. Za straty u rolnika spowodowane przez dzikie zwierząt będzie płacił dzierżawca obwodu łowieckiego, ale wyrządzone szkody szacowane będą przez niezależnych rzeczoznawców.

Izdebski ocenił, że zgoda na zajęcie się przygotowanym przez jego związek zawodowy projektem ustawy jest przełomem. W przyszłym tygodniu będą zbierane podpisy pod tym projektem, który ma być procedowany jako poselski.

Zbieraniem podpisów ma się zająć poseł Jarosław Sachajko (Kukiz-15), który jest "neutralny" - ani nie jest rolnikiem, ani myśliwym - tłumaczył Izdebski. Zapewnił, że ustawa ma poparcie PiS, ale chciałby by pod projektem podpisali się także połowie z innych partii politycznych, gdyż jest ona w interesie rolników.

Poleć
Udostępnij