Jest zawiadomienie do prokuratury w sprawie aukcji koni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2016,14:30 Aktualizacja: 24-08-2016,15:08
A A A

PO złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie niedopełnienia obowiązków przy organizacji aukcji koni "Pride of Poland" w Janowie Podlaskim. Doniesienie obejmuje m.in. prezesów Agencji Nieruchomości Rolnych i stadniny w Janowie.

14 sierpnia na aukcji koni arabskich "Pride of Poland" zdobywczyni wielu tytułów w kraju i za granicą, 16-letnia siwa klacz Emira, pochodząca ze stadniny w Michałowie, została sprzedana za 225 tys. euro nabywcy z Francji. Była licytowana dwukrotnie. W pierwszej licytacji uzyskała 550 tys. euro, ale później licytacja tego konia została powtórzona i padła cena niższa.

Dni Konia Arabskiego, pride of poland, janów podlaski,karol tylenda

Prokuratura sprawdzi aukcję koni w Janowie Podlaskim

PO złoży wniosek do prokuratury w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych przy organizacji aukcji koni w Janowie Podlaskim - zapowiedziała w czwartek posłanka PO Dorota Niedziela. Wniosek będzie dotyczył "prawdopodobnie"...

- Ostatnie wydarzenia skłaniają nas do tego, żeby poprosić prokuraturę, aby dokładnie przyjrzała się, co tak naprawdę w Janowie Podlaskim się zdarzyło, kto tak naprawdę licytował i jak wysoko. Mamy nadzieję, że prokurator się tą sprawą zajmie - podkreśliła posłanka PO Joanna Kluzik-Rostkowska.

- Mamy informację, że część kupców czuje się oszukana, to znaczy część kupców mówi: my już nie jesteśmy pewni, czy nie licytowaliśmy tych koni sami ze sobą - powiedziała. Jak oceniła, aukcja w Janowie to "kolejny krok degradujący Janów Podlaski i 200-letnią historię tej stadniny".

Dorota Niedziela, wiceszefowa sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi poinformowała, że zawiadomienie dotyczy pięciu osób: prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych Waldemara Humięckiego, dwójki jego zastępców - Hanny Myjak i b. już wiceprezesa ANR Karola Tylendy, a także prezesa stadniny w Janowie Sławomira Pietrzaka oraz p.o. członka jej zarządu Mateusza Leniewicza-Jaworskiego.
Agencja Nieruchomości Rolnych, Waldemar Humięcki, pride of poland, aukcja koni, janów podlaski

Humięcki zlecił audyt dotyczący aukcji Emiry

Zlecono przeprowadzenie audytu dotyczącego niedzielnej aukcji akcji klaczy Emira - poinformował Waldemar Humięcki, prezes ANR. Dodał, że analizowane są "dociągnięcia i niedociągnięcia", aby w przyszłym roku aukcja wypadła perfekcyjnie....

Z treści zawiadomienia wynika, że zostało wystosowane do prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Napisano w nim, że osoby odpowiedzialne za aukcję dopuściły się przestępstwa opisanego w art. 296 par. 1a Kodeksu karnego.

Przepis ten mówi, że "kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj