Izby rolnicze chcą włączenia słonecznika do funduszu promocji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-07-2021,8:05 Aktualizacja: 14-07-2021,8:07
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Grzegorz Pudy, ministra rolnictwa z postulatem wpisania do ustawy o funduszach promocji słonecznika i jego przetworów.

Zdaniem rolniczego samorządu będzie to sprzyjało promocji uprawy słonecznika w Polsce, co z powodu zmian klimatycznych staje się możliwe i coraz popularniejsze. Dzięki temu będzie możliwe korzystanie ze środków zgromadzonych w funduszu promocji roślin oleistych przez producentów nasion słonecznika i oleju słonecznikowego.

copa-cogeca, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Jerzy Wierzbicki

Copa-Cogeca nie chce wyłączenia mięsa i wina z polityki promocji

Organizacje rolnicze i spółdzielcze z Europy zrzeszone w Copa-Cogeca nie chcą wyłączenia produktów mięsnych i wina z unijnej polityki promocji - poinformowała Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych. Odbyło się...

Fundusz Promocji Roślin Oleistych powstał w 1 sierpnia 2019 r. Jest to dziesiąty fundusz w ramach ustawy z 2009 r., o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Jego celem jest wspieranie marketingu rolnego, wzrostu spożycia i promocji roślin oleistych, tj.: rzepaku, rzepiku, soi, lnu i konopi oraz przetworów pochodzących z ich przetworzenia.

FPRO wspiera m.in. działania informujące o jakości i cechach, w tym zaletach roślin oleistych, działania mające na celu promocję spożycia produktów, udział w wystawach i targach związanych z ich produkcją lub przetwórstwem, badania rynkowe dotyczące spożycia oraz badania naukowe i prace rozwojowe mające na celu poprawę jakości roślin oleistych.

Obecnie w Polsce 97 proc. upraw roślin oleistych stanowi rzepak.

Kwota, którą dysponuje dany fundusz promocji zależy od wielkość sprzedaży produktów. Wpłaty są naliczane w wysokości 0,2 proc. wartości netto od roślin oleistych będących przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Do wpłaty zobowiązani są przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa roślin oleistych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu