Izby: rekompensaty za ziemię przejmowaną pod drogi muszą być wyliczane rzetelnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
02-04-2024,13:25 Aktualizacja: 02-04-2024,13:28
A A A

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR), na wniosek Izby Rolniczej w Opolu, zwrócił się do ministra rolnictwa o zmianę sposobu wyliczania wysokości rekompensat za przejęcie ziemi i innych nieruchomości rolnych na cele publiczne.

Jak podkreśla rolniczy samorząd, grunty rolne przejmowane na cele publiczne, takie jak budowa dróg czy ścieżek rowerowych, powinny być wyceniane jak teren inwestycyjny.

„Rolnicy są zobowiązani do przekazania gruntu rolnego za cenę określoną w operacie sporządzanym przez rzeczoznawcę majątkowego, według jego aktualnej wartości. Rekompensaty te są nieadekwatne do poniesionej straty i wnioskujemy o zmianę sposobu wyliczania wartości nieruchomości, zgodnie z ich docelowym przeznaczeniem- zaznacza w wystąpieniu KRIR.

Ponadto wskazuje, że - zgodnie z zapotrzebowaniem na grunty rolne wśród farmerów - właściciele zbywanych nieruchomości zgłaszają chęć przejęcia innych użytków z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, stanowiących równowartość zarówno pod względem powierzchni, jak i jakości oddanego gruntu.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu