Inspekcja zapowiada walkę z fałszowaniem żywności

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-07-2020,11:00 Aktualizacja: 01-07-2020,11:04
A A A

1 lipca wchodzi w życie ustawa z 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw. Kontrole w tym zakresie będzie prowadzić jedna inspekcja.

Chodzi o Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która przejmie zadania Inspekcji Handlowej dotyczące kontroli żywności.

oznakowanie owoców i warzyw, uokik, tomasz chróstny, inspekcja handlowa

Wiemy, które sklepy najczęściej błędnie informują o kraju pochodzenia

Co dziesiąta partia warzyw i owoców w sklepach sprawdzonych przez Inspekcję Handlową miała błędną informację o kraju pochodzenia lub nie miała jej wcale - podał UOKiK. W związku ze skargami konsumentów i rolników IH...

IJHAR-S zapowiada, że powierzenie jej jako jednemu organowi kontroli w tym zakresie umożliwi szybsze reagowanie na pojawiające się na rynku nieprawidłowości.

Przyczynić się to ma do efektywniejszego eliminowania produktów niespełniających wskazanych na etykietach wymagań oraz o parametrach jakościowych niezgodnych z przepisami.

"IJHARS przeprowadzać będzie kontrolę jakości handlowej produktów rolno-spożywczych u producenta czy na giełdach żywności prowadzących sprzedaż hurtową, nadzorować jakość handlową w obrocie detalicznym, np. w sklepach i na bazarach, oraz kontrolować żywność w placówkach gastronomicznych - np. w restauracjach i działalność cateringową. Rozwiązanie to jest korzystne dla konsumentów, bo przyczyni się do lepszego nadzoru nad jakością żywności oraz skuteczniejszego eliminowania nieuczciwych praktyk w handlu nią, np. fałszowania żywności" - przekonuje Inspekcja.

Z dniem wejścia w życie ustawy laboratoria Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykonujące zadania należące do zadań przejętych przez Inspekcję wejdą w struktury Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

IJHAR-S przejmuje ponadto od IH postępowania w zakresie żywności niezakończone decyzją ostateczną oraz jej zobowiązania w tym obszarze.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu