Ile wyniesie zwrot akcyzy w 2018 roku? Resort czeka na projekt budżetu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2017,11:00 Aktualizacja: 05-08-2017,11:20
A A A

Gdy zrobiło się głośno o rychłej podwyżce cen paliw związanej z wprowadzeniem opłaty drogowej, zrodziła się idea, by rolnikom zrekompensować ją większym zwrotem akcyzy. Co na to ministerstwo?

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że ostatecznie poselski (autorstwa PiS) projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych został z Sejmu wycofany. Zakładał on - w największym skrócie - dofinansowanie budowy i przebudowy dróg lokalnych z nowej opłaty paliwowej w wysokości 20 groszy za litr.

zwrot podatku akcyzowego, podatek akcyzowy,  olej napędowy, gospodarstwo rolne

Podatek akcyzowy do zwrotu. Urzędy czekają na wnioski

Od 1 do 31 sierpnia gospodarze, chcący odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy zakupiony do pracy w gospodarstwie rolnym powinni złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego. Dokumenty można składać do wójta, burmistrza lub...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zdążył wyliczyć, że po wprowadzeniu zmiany gospodarze na zakup "ropy" do produkcji rolnej na każdy 1 ha musieliby wydać ok. 21,5 zł więcej niż obecnie. Co zrozumiałe pogorszyłoby to opłacalność produkcji.

Wobec tego KRIR - o czym pisaliśmy - zwróciła się do ministra rolnictwa z wnioskiem o zrekompensowanie rolnikom dodatkowych kosztów przez zwiększenie limitu z 86 do 110 l (na 1 ha), do którego przysługuje zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Wystąpienie, mimo że ustawa o FDS przepadła, nie straciło na aktualności. Rolniczy samorząd i inne branżowe organizacje regularnie bowiem apelują o zwiększenie wsparcia w tym zakresie.

W odpowiedzi resort rolnictwa poinformował, że zwiększenie limitu, do którego przysługuje zwrot akcyzy, uzależnione będzie od kwoty wydatków zaplanowanych na ten cel w projekcie ustawy budżetowej na 2018 r. Stawki nie są jeszcze znane.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement