Ich susza dotknęła najbardziej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Jowsa PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-08-2018,14:50 Aktualizacja: 02-08-2018,14:57
A A A

Na ponad 322 mln zł szacowane są w Wielkopolsce straty w rolnictwie w związku z suszą. Według danych wojewody szkody wystąpiły w ponad 36 tys. gospodarstw na powierzchni ponad 620 tys. ha upraw.

Według danych Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa susza dotknęła wszystkie gminy na terenie województwa wielkopolskiego.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy,jan krzysztof ardanowski, pomoc rządowa, szacowanie strat

Przybywa gospodarstw poszkodowanych przez suszę. I rosną straty

Z powodu suszy poszkodowanych zostało 126,8 tys. gospodarstw, a powierzchnia zniszczonych upraw wynosi ponad 2,2 mln hektarów - poinformował resort rolnictwa. Dotychczas oszacowane straty - to ok. 874,2 mln zł. Według stanu na 1 sierpnia...

Zbigniew Król, zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa WUW w Poznaniu podkreślił, że zagrożone były uprawy przede wszystkim zbóż jarych i ozimych, ale także roślin bobowatych, krzewów i drzew owocowych, a także truskawek i warzyw gruntowych.

- W Wielkopolsce susza występowała też np. w 2003, 2006, czy 2015 roku, ale bieżą jest o tyle trudny, że poprzedni był mokry, a więc były opóźnione siewy, złe przezimowania i efekt suszy się spotęgował - podkreślił.

Według szacunków Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, suszą w regionie dotkniętych zostało ponad 36 tys. gospodarstw rolnych na łącznej powierzchni ponad 620 tys. ha.

- Szacowane straty to ponad 322 mln zł i te pieniądze na pewno dla Wielkopolski - po oszacowaniu strat - będą zabezpieczone na tym niezbędnym poziomie. Te działania, które są obecnie podejmowane mają przede wszystkim pomóc w jak najszybszym oszacowaniu strat, aby mogło być wdrożone już to kolejne ogniwo, czyli wypłata dopłat bezpośrednich - podkreśliła Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

susza rolnicza, pomoc dla poszkodowanych rolników, mateusz morawiecki, jan krzysztof ardanowski,

Pomoc finansowa, kredyty i gwarancje dla poszkodowanych rolników

Preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji, gwarancje spłaty pożyczek, czy wypłata pomocy do hektara upraw - to niektóre z form pomocy, o którą mogą ubiegać się rolnicy poszkodowani przez suszę. Ministerstwo rolnictwa przypomina,...

Jak dodała, Wielkopolska jest jedynym województwem w skali kraju, w którym na stałe powołane są komisje do spraw szacowania szkód w rolnictwie. Maląg podkreśla również, że wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann już kilkakrotnie apelował do gmin w sprawie szacowania strat. W piątek zaplanowano wideokonferencję z przedstawicielami samorządów. Dotychczas do wojewody trafiło jedynie 850 protokołów.

Lidia Czechak, zastępca Dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR podkreśliła, że wstępnych szacunków wynika, że region jest najbardziej poszkodowany przez suszę w kraju.  

31 lipca Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich, w których powstały szkody spowodowane wystąpieniem w tym roku suszy lub powodzi. Na realizację programu w 2018 r. rząd przeznaczy z budżetu państwa niemal 800 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj