Gmina zakazała podlewania upraw. Deficyt wody wciąż duży

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2020,12:30 Aktualizacja: 22-06-2020,12:35
A A A

Deficyty wody mimo ostatnich opadów nadal są spore. Gmina Kołbaskowo (pow. policki, woj. zachodniopomorskie) właśnie zakazała podlewania wodą z sieci w dzień m.in. upraw rolnych.

Zarządzenie wójt gminy Małgorzaty Schwarz ma związek z dużym poborem wody z sieci wodociągowych z uwagi na brak opadów atmosferycznych.

susza, niedobór wody, susza rolnicza, susza 2020

Jest projekt nowelizacji Prawa wodnego. Chcą realnej walki z suszą

Lewica przygotowywała projekt noweli Prawa wodnego "gwarantujący ochronę przyrody i skuteczną walkę z suszą" - mówili parlamentarzyści Lewicy. Przekonywali, że proponowane przez rząd metody walki z są przestarzałe. To, co serwuje...

W godzinach 6-23 wprowadzono dla obszarów miejscowości: Ustowo, Kurów, Siadło Dolne, Siadło Górne, Stobno, Przylep, Ostoja oraz Rajkowo zakaz poboru wody z sieci wodociągowych do:

  • podlewania i zraszania trawników, klombów, ogrodów warzywnych
  • podlewania upraw działkowych, rolnych i sadowniczych
  • napełniania basenów przydomowych

"Zobowiązuje się wszystkich mieszkańców gminy Kołbaskowo oraz przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie gminy do racjonalnego i oszczędnego korzystania z wody pitnej" - czytamy w zarządzeniu.

Łamanie obostrzeń ma się wiązać z odpowiedzialnością z zakresu przepisów o wykroczeniach, a kontrolę ich przestrzegania powierzono straży gminnej.

susza, niedobór wody, susza rolnicza, susza 2020

Nadal występuje niedobór wody w glebie

W Polsce nadal występuje susza rolnicza, ale jest ona mniejsza niż w poprzednich tygodniach. Największy niedobór wody występuje na północno-zachodnich terenach kraju i głównie dotyka upraw zbóż - informuje Instytut...

Podobne ograniczenia w korzystaniu z wody z sieci samorządy gminne stosują coraz częściej, co ma oczywiście związek z powtarzającymi się okresami suszy.

W trzecim okresie raportowania Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach - od 11 kwietnia do 10 czerwca - średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna i wynosiła -47 mm.

Największy deficyt wody, wynoszący od -160 do 179 mm, notowano m.in. na obszarze Pobrzeża Szczecińskiego w Zachodniopomorskiem.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj