Gmina pomogła poszkodowanym rolnikom. Tony folii do utylizacji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
27-03-2019,15:15 Aktualizacja: 27-03-2019,15:21
A A A

W wyniku nawałnic, które przed dwoma tygodniami przeszły nad powiatem krakowskim rolnicy z gminy Igołomia-Wawrzeńczyce ponieśli spore straty. Dodatkowym kosztownym problemem miało być pozbycie się dziesiątek ton folii.

Wichura uszkodziła wówczas około 1200 tuneli foliowych, pod którymi było około 12 hektarów upraw warzyw - informuje "Dziennik Polski".

zmiany klimatu, ocieplenie klimatu, Krzysztof Błażejczyk, susza, huragan, szkodniki w uprawach

Ulewy, tornada i susza stają się zmorą rolników. A lepiej nie będzie

W ostatnich 30 latach 64 proc. strat w Europie było bezpośrednio związanych z pogodą i czynnikami klimatycznymi. Zacierają się różnice między porami roku, co ma ogromne znaczenie dla rolnictwa. - Patrząc na zapisy stacji meteorologicznych...

Porwane tunele foliowe to strata około 360 tys. zł, ale na odszkodowania rolnicy nie mogą liczyć, bo za takie materiały nie są przyznawane.

A utylizacja folii wiązałaby się jeszcze z dodatkowymi kosztami. Gospodarze musieliby bowiem jechać do Krakowa i zapłacić 60-70 groszy za każdy kilogram folii.

Z pomocą producentom warzyw przyszły jednak władze gminy, które zorganizowały dwa punkty darmowego odbioru folii.

Henryk Jończyk, zastępca wójta gminy Igołomia-Wawrzeńczyce szacuje, że wywieziono około 50 ton odpadu. Zbiórka została zakończona i porwana folia trafiła do utylizacji.  
 

źródło: "Dziennik Polski"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement