Eurostat: Mazowsze liderem wzrostu gospodarczego w UE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-10-2015,10:25 Aktualizacja: 20-10-2015,10:45
A A A

Region Mazowsza obejmujący Warszawę jest liderem wzrostu gospodarczego w przeliczeniu PKB na mieszkańca ze wszystkich regionów Unii Europejskiej - wynika z najnowszych statystyk unijnego urzędu statystycznego Eurostat.

W opracowaniu zaprezentowanym podczas tegorocznego Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast "Open Days" w Brukseli Eurostat podał, że między 2008 a 2013 rokiem PKB na jednego mieszkańca Mazowsza wzrosło o 24 pkt. proc. W 2008 roku PKB na mieszkańca na Mazowszu wynosiło ok. 80 proc. średniej unijnej, natomiast w 2013 roku było wyższe o 7 pkt proc. od unijnej średniej.

główny urząd statystyczny, produkt krajowy brutto, ceny stałe średnioroczne

PKB wzrósł w drugim kwartale rok do roku o 3,3 procenta

W drugim kwartale br. polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,3 proc. licząc rok do roku. Odczyt był zgodny z podanym wcześniej przez GUS tzw. szybkim szacunkiem PKB. "W II kwartale 2015 r. produkt krajowy brutto wyrównany sezonowo...

- Istnieje wiele czynników, dzięki którym polskie regiony osiągają tak znakomite wyniki - uważa Markku Markkula, szef Europejskiego Komitetu Regionów (KR), unijnego organu doradczego, złożonego z samorządów z państw członkowskich UE.

Jego zdaniem wpływ na dynamikę wzrostu gospodarczego polskich województw ma przede wszystkim jakość systemu edukacji w połączeniu z silną, szybko rozwijającą się kulturą przedsiębiorczości. Do tego dochodzi strategiczne położenie w Unii Europejskiej, a co za tym idzie, silne powiązania gospodarcze z kluczowymi gospodarkami, m.in. niemiecką.

Markkula podkreśla też rolę skutecznego wykorzystania wysokich kwot funduszy europejskich, na które Polska mogła liczyć dzięki polityce regionalnej UE w ciągu ostatniej dekady.

Na mapie Europy pokazującej PKB na mieszkańca w roku 2013 na poziomie regionów jako procent średniej unijnej widać wciąż wyraźny podział na nowe i stare kraje członkowskie UE. Ten schemat jest jednak mniej oczywisty niż dekadę wcześniej, po wstąpieniu do UE 10 nowych państw członkowskich, w tym Polski.

Według Eurostatu jest to efekt relatywnie szybkiego wzrostu gospodarczego mniej rozwiniętych regionów, zwłaszcza stołecznych, na wschodzie kontynentu. Jednocześnie kryzys finansowy, który wpłynął na wyniki gospodarcze większości państw członkowskich UE, sprawił, że część regionów Europy Zachodniej znalazła się poniżej średniej unijnej.
narodowy bank polski, wzrost płac, wynagrodzenia

NBP: w drugim kwartale obniżyło się tempo wzrostu płac

Roczne tempo wzrostu płac w gospodarce w drugim kwartale br. obniżyło się do 3,1 proc. Dalsze osłabienie dynamiki w trzecim kwartale jest jednak mało prawdopodobne. W dokumencie czytamy, że dane z sektora przedsiębiorstw za pierwsze dwa miesiące...

PKB per capita spadł poniżej średniej dla 28 państw członkowskich we wszystkich regionach Grecji, w regionach południowych Włoch, większości regionów Portugalii i Hiszpanii oraz w ponad połowie regionów Francji i Wielkiej Brytanii

Regiony, które w trakcie pięciu lat łącznie osiągnęły szybkie, czyli co najmniej 8-proc. tempo wzrostu, w większości znajdowały się w Polsce. Jedynie trzy polskie województwa, według danych Eurostatu, rozwijały się w tym czasie wolniej - zachodniopomorskie, opolskie i świętokrzyskie. Ich wzrost zmieścił się w przedziale między 4 a 8 proc.

Mimo wyraźnej tendencji wzrostowej Polska na tle danych Eurostatu wciąż pozostaje jednak jednym z najbiedniejszych państw UE. Wszystkie z 19 regionów, w których PKB na mieszkańca wynosił w 2013 r. mniej niż połowę średniej unijnej, znajdują się w Europie Wschodniej, w tym pięć w Polsce. Jedynie dwa polskie województwa znalazły się ponad progiem 75 proc. średniej unijnej - mazowieckie i dolnośląskie - a tylko Mazowsze tę średnią przekroczyło.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj