Dolnośląskie: powołano 58 komisje do szacowania strat w rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
10-07-2019,13:30 Aktualizacja: 10-07-2019,18:51
A A A

Wojewoda dolnośląski powołał 58 komisji do szacowania strat w rolnictwie w związku z suszą w gminach na Dolnym Śląsku. Według najnowszego raportu IUNiG w woj. dolnośląskim niemal 25 proc. powierzchni uprawa zbóż jarych jest zagrożonych suszą.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody dolnośląskiego Sylwia Jurgiel, o powołanie komisji do szacowania strat w rolnictwie wnioskują poszczególne samorządy.

- Dolnośląski Urząd Wojewódzki powołuje je w trybie pilnym, na bieżąco; do tej pory powołano 58 takich komisji - powiedziała Jurgiel.

susza, Wielkopolska, straty w rolnictwie, Wielkopolska Izba Rolnicza

Poważne straty wskutek suszy w Wielkopolsce

Z sięgającymi nawet 70 proc. stratami w zbiorach związanymi z suszą muszą się liczyć wielkopolscy rolnicy - informuje Wielkopolska Izba Rolnicza. Do tej pory 89 gmin poinformowało wojewodę wielkopolskiego o rozpoczęciu szacowania szkód...

Rzeczniczka dodała, że wojewoda dolnośląski monitoruje sytuację w rolnictwie i przekazuje informacje bezpośrednio do Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Według najnowszego raportu Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNiG) – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach suszą dotkniętych jest 14 województw.

Na Dolnym Śląsku w 85 gminach na 165 istnieje zagrożenie suszą dla upraw zbóż jarych. To, jak podano, łącznie 25 proc. powierzchni upraw tych zbóż w województwie dolnośląskim. Podobnie jest z uprawami rzepaku.

O składanie wniosków o szacowanie strat związanych z suszą zaapelował do rolników zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej. - Nie czekajmy ze złożeniem wniosku o oszacowanie strat do ostatniej chwili, bo komisje mogą nie zdążyć z oszacowaniem strat przed nadejściem żniw - powiedział Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu