Do loch będzie można strzelać przez cały rok? Dyskusja była gorąca

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-07-2017,15:15 Aktualizacja: 09-07-2017,9:47
A A A

W siedzibie Polskiego Związku Łowieckiego odbyło się posiedzenie Komisji Hodowlanej ds. Zwierzyny Grubej Naczelnej Rady Łowieckiej. Rozmawiano przede wszystkim o okresie polowań na lochy dzików oraz jelenie i daniele.

Podczas spotkania pochylono się m.in. nad kwestią - jak podkreśla PZŁ - w ostatnim czasie wielokrotnie podnoszoną przez ministerstwa rolnictwa i środowiska. A chodzi o wydłużenie okresu polowań na lochy.

afrykański pomór świń, ASF, bioasekuracja, dziki, Polski Związek Łowiecki, MRiRW

Polski Związek Łowiecki do likwidacji? Chce tego minister rolnictwa

Jestem zwolennikiem tego, żeby Polski Związek Łowiecki w takim kształcie jak jest obecnie rozwiązać - powiedział w środę minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Zarzucił też myśliwym, że brak odstrzału dzików skutkuje kolejnymi ogniskami...

"W obliczu obecnego w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń oraz szkód łowieckich wyrządzanych przez dzika, złożono propozycję, by znieść okres ochronny na terenie województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podlaskiego i podkarpackiego, a na pozostałym obszarze kraju określić okres polowań na lochy od 15 czerwca do 31 stycznia" - czytamy w relacji z posiedzenia komisji.

Gorącą dyskusję wywołał również temat wydłużenia okresu polowań na jelenia szlachetnego oraz daniela. Komisja hodowlana pozytywnie zaopiniowała propozycję Zarządu Głównego PZŁ, by określić okresy polowań na taką zwierzynę w następujący sposób:

  • jeleń szlachetny: łanie 1 września-15 stycznia, cielęta 1 września-koniec lutego, byki 21 sierpnia-koniec lutego
  • daniel: łanie 1 września-15 stycznia, cielęta 1 września-koniec lutego, byki 1 września-koniec lutego

Niedawno pisaliśmy o skargach rolników na jelenie i daniele, które powodują ogromne szkody w uprawach. Zwierzęta coraz częściej stołują się na polach, bo zdaniem rolników jest ich po prostu za dużo w lasach.

Ministerstwo Środowiska zapowiedziało, że decyzję w sprawie ewentualnego wydłużenia okresu polowań na jelenie chce oprzeć na wynikach badań naukowych prowadzonych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu