Dla najmłodszych nie zabraknie przetworów mlecznych, owoców i warzyw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
06-09-2018,15:15 Aktualizacja: 06-09-2018,15:17
A A A

Budżet "Programu dla szkół" w roku szkolnym 2018-2019 wynosi ponad 234 mln zł -  106 mln zł pochodzi z UE, a 128 mln zł z krajowych środków. Dzięki temu uczniowie mogą za darmo spożywać przetwory mleczne, owoce i warzywa.

Program adresowany jest do dzieci ze szkół podstawowych, z klas 1-5 oraz z ogólnokształcących szkół muzycznych pierwszego stopnia oraz klas pierwszych i drugich ogólnokształcących szkół baletowych. Łącznie to 1 mln 900 tys. osób - informuje Program Pierwszy Polskiego Radia.

owoce, warzywa, szkoła, dzieci, KOWR, zdrowe odżywianie, żywność

Dzieci muszą jeść więcej owoców i warzyw

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podsumował realizację Programu dla szkół w roku szkolnym 2017/2018. Dzieci spożyły ponad 162 mln porcji warzywnych oraz prawie 144 mln porcji mlecznych. Zasadniczym celem Programu jest zmiana nawyków...

Głównym założeniem programu jest bezpłatne zapewnienie dzieciom dostępu do owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych. Przewidziano jednak również działania edukacyjne związane ze zdrowym odżywianiem, przyswajaniem wiedzy o uprawach i pochodzeniu produktów spożywczych. Są też elementy promocyjne w postaci filmów i broszur.  

Placówki zainteresowane programem mogą zgłaszać się do terenowych oddziałów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, albo zawierać bezpośrednio umowy z dostawcami. Większość szkół korzysta z tej drugiej możliwości.

- Szkoła w takiej opcji nie musi dostarczać żadnych dokumentów do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, cała obsługa dokumentacyjna jest po stronie dostawcy - mówi rozgłośni Wojciech Boguta, zastępca dyrektora departamentu wspierania konsumpcji w KOWR.

Stawka za porcję owocowo-warzywną i produktów mlecznych wynosi 75 groszy. Jest to wsparcie, które otrzymują przedsiębiorcy za dostarczane produkty. Budżet jakim dysponuje Polska na realizację "Programu dla szkół" jest czwartym w wysokości wśród krajów UE.

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj