Czas na dopłaty do paliwa. W budżecie ponad miliard

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-04-2020,8:05 Aktualizacja: 09-04-2020,8:09
A A A

Rolnicy czekają na pieniądze z tytułu zwrotu akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego zużytego do produkcji. Są pilnie potrzebne na zakup kolejnych partii paliwa oraz nawozów i środków ochrony roślin.

Kwiecień to czas wypłaty środków w ramach zwrotu akcyzy tym gospodarzom, którzy złożyli wnioski od 3 lutego do 2 marca. W październiku zaś mają być przelewane sumy wynikające z wniosków składanych w drugim terminie, czyli w sierpniu.

paliwo, ceny paliw, ropa naftowa

W tych regionach kupisz najtańsze paliwo

Kolejny tydzień zmagań z pandemią koronawirusa oznacza dalsze spadki cen ropy na światowych giełdach, a co za tym idzie także cen paliw na stacjach. Warto podkreślić, że ropa naftowa jest obecnie najtańsza od 2002 roku.   W innych niż obecne...

Jak poinformował resort rolnictwa w odpowiedzi na jedno z zapytań poselskich, w budżecie na 2020 rok ogółem na dopłaty do paliwa rolniczego zaplanowano 1 mld 180 mln zł. Identyczną kwotę zapisano w ubiegłorocznym planie finansowym państwa, a wykorzystano - jak wynika ze sprawozdań wojewodów - 1 mld 119 mln 620 tys. 439,01 zł.

W ostatnich kilkunastu latach kwoty związane z tym rodzajem wsparcia rosły. W 2006 r. z zaplanowanej w budżecie puli 650 mln zł wykorzystano dokładnie 114 mln 457 tys. 993 zł. Wówczas stawka zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego wynosiła 45 gr, a obecnie 1 zł.

Warto dodać, że w piśmie resort wyjaśnił kwestię nurtującą rolników posiadających grunty w różnych gminach. Według urzędników nie jest możliwe składanie przez tych gospodarzy wniosków o zwrot akcyzy do jednej gminy na wszystkie ziemie ze względu na brak możliwości weryfikacji w danej gminie powierzchni gruntów zlokalizowanych na terenie innego samorządu.

"Ponadto proces formalnej weryfikacji wydłużałby okres wydawania producentom rolnym decyzji. Zatem nie jest planowana nowelizacja ustawy w tym zakresie" - podkreślił resort.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement